Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua.. am și eu o problema cu un teren de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua.. am și eu o problema cu un teren de exemplu primăria ...

Buna ziua.. am și eu o problema cu un teren de exemplu primăria nu mă lăsa să vând sub 20 euro metrul patrat dar în schimb vor sa dezvolte zona și să ne expropeze 39 % din teren și restul până la 100% sa ne ofere 2 euro pe metru .. Ce se poate face in cazul asta .. mulțumesc anticipat.
Cum adica primaria nu va lasa sa vindeti sub 20 euro metrul patrat? Ce treaba are primaria in negocierea pretului?
Când am depus publicarea că vreau să vând mi au spus că sub 20 sa nu pun că atât este in zona.. nu știam ce înseamnă asta după 45 de zile am aflat că nu pot vinde mai jos de atât și între timp au dat ei în consiliu că vor sa exproprieze și da 2 euro pe metru ..

MihailZC a scris:

Cum adica primaria nu va lasa sa vindeti sub 20 euro metrul patrat? Ce treaba are primaria in negocierea pretului?

Tot nu inteleg, cum si de la cine ati aflat ca nu puteti vinde sub 20 euro/mp.
Vindeti la ce pret doriti. Probabil le strica planurile, nu da bine sa expropriezi cu 2 euro/mp cand ai depuse oferte de vanzare la preturi mult mai mari.
Depuneti oferta de vanzare la ce pret doriti dvs si cereti numar de inregistrare pe ea.
Ok. Dar trb sa aștept tot 45 de zile sau cât durează procedura?

MihailZC a scris:

Tot nu inteleg, cum si de la cine ati aflat ca nu puteti vinde sub 20 euro/mp.
Vindeti la ce pret doriti. Probabil le strica planurile, nu da bine sa expropriezi cu 2 euro/mp cand ai depuse oferte de vanzare la preturi mult mai mari.
Depuneti oferta de vanzare la ce pret doriti dvs si cereti numar de inregistrare pe ea.

45 de zile lucratoare, apoi 30 de zile calendaristice iar daca terenul este situat la mai putin de 30 km de frontiera sau la mai putin de 2400 m de unele obiective speciale (mai, mapn, sri, etc) mai poate dura inca 2-3 saptamani pana obtineti avizul de vanzare la MApN