avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 423 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Bună ziua. Va rog,vreau sa știu cum se face calculul ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Bună ziua. Va rog,vreau sa știu cum se face calculul în cazul ...

Bună ziua. Va rog,vreau sa știu cum se face calculul în cazul ieșirii la pensie pe caz de boala(operație pe cervicala cu doua proteze montate în locul a doua discuri scose).Vârstă aproape 59 ani,vechime aproape 40 ani,aproape 3 ani de grupa a doua.Va mulțumesc!
Calculul se face ca si la pensia de limita de varsta.
Bun,mulțumesc!Și cum se face,va rog?!

Carp Mircea a scris:

Calculul se face ca si la pensia de limita de varsta.

Calculul este reglementat de art.94-102 si 170 din legea 263/2010.
Mai pot influienta calculul si alte articole.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie pentru limita de varsta Carmen Elena F Carmen Elena F buna ziua! Puteti sa-mi spuneti daca este calculata corect pensia mamei....? Mama a depus dosarul pentru pensionarea la limita de varsta pe 28.03.11 Este ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata marry_01 marry_01 Care sunt conditiile (procedurile) ce trebuie indeplinite (parcurse) pentru a beneficia de pensie anticipata. Va multumesc (vezi toată discuția)
Stagiul de cotizare la casa de pensii marianbadicu marianbadicu Buna ziua, Am 33 de ani vechime(stagiul de cotizare), dintre care 12 ani si 7 luni in grupa 1 si 5 ani si 6 luni in grupa 2. Avand in vedere prevederile ... (vezi toată discuția)