Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua! Am o întrebare , dacă tatal meu a lucrat ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua! Am o întrebare , dacă tatal meu a lucrat in cadrul ...

Buna ziua! Am o întrebare , dacă tatal meu a lucrat in cadrul M.A.I. , iar acesta a decedat intr-un accident rutier , cumva beneficiez de niște facilitați pentru a ma angaja in același minister? Ma gândesc ca nu susțin examene , printr-un memoriu la minister , sau ceva??
Legea 360/2002
art. 37
(1) Copiii aflați în întreținerea polițistului decedat sau încadrat într-un grad de invaliditate ca urmare a rănirii acestuia în timpul ori în legătură cu exercitarea atribuțiilor de serviciu pot fi înmatriculați, la cerere, în instituțiile de învățământ ale Ministerului Afacerilor Interne.

(2) Copiii aflați în întreținerea polițistului decedat sau încadrat într-un grad de invaliditate ca urmare a rănirii acestuia în timpul ori în legătură cu exercitarea atribuțiilor de serviciu, precum și soțul sau soția acestuia pot fi numiți în funcții de polițist ori angajați ca personal contractual, fără examen sau concurs, în unități ale Ministerului Afacerilor Interne, dacă îndeplinesc condițiile legale.
....