Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua! Va rog, daca ma poate ajuta cineva cu un ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua! Va rog, daca ma poate ajuta cineva cu un raspuns... ...

Buna ziua!
Va rog, daca ma poate ajuta cineva cu un raspuns...
Lucrez pentru un angajator in functie macaragiu
pentru care primesc un spor de inaltime de 9 %
din timpul efectiv de lucru de 12 cu 24.
Desi acest spor de inaltime este trecut pe anexa separata in Contractul Colectiv de Munca, angajatorul ne trece acest spor de inaltime in salariul brut fara a fi mentionat pe fluturasul de salariu separat la sporuri
asa cum sunt trecute si celelalte sporuri (Ex.. spor de noapte, spor de wee-kend).
Acum catrva zile am fost la Casa Judeteana de Pensii si-am intrebat daca angajatorul transmite acest spor catre Casa de Pensii. Cei de acolo mi-au spus ca angajatorul transmite doar salariul brut fara niciun fel spor.
Va rog sa-mi spuneti daca este normal cum procedeaza angajatorul si cam ce trebuie facut in legatura cu aceasta situatie.
Va multumesc!
Daca este inclus in salariul brut, nu mai poate figura si aparte.
Nu cred ca este normal sa nu se comunice Caselor de Pensii
sporurile lunare aferente impreuna cu salariului brut realizat atat timp cat la incetarea activitatii
prin iesirea la pensie ni se cer adeverinte de la angajatori cu toate sporurile.
Nu este mentionat nicaieri pe fluturas ca acest spor este trecut in brut
apare ca o simpla suma (facand o analiza a orelor lucrate) fara a fi mentionat ce reprezinta

Cornel Vasile a scris:

Daca este inclus in salariul brut, nu mai poate figura si aparte.

Barbu22, utilizator
1. Nu mai citati raspunsurile primite.

2. In adeverinta de stagiu eliberata de Casa de Pensii apare venitul realizat/baza de calcul a c..a.s. . Nu apare defalcat salariu + sporuri.
Sumele care apar in coloana “venit realizat” trebuie sa corespunda cu sumele din statul de plata pentru acea luna.
Va prezint scuze pentru citarea raspunsurilor
Sa inteleg de la dumneavoastra ca angajatorii nu mai au nicio obligatie
sa transmita Caselor de Pensii sporurile pe care le are angajatul, in afara
salariul brut realizat lunar?
Ati inteles corect ... venitul realizat se transmite in D112 - depusa la ANAF- , din care se preia in stagiu de cotizare la Pensie.