Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna seara! Am avut un proces pentru stabilirea ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna seara! Am avut un proces pentru stabilirea domiciliului ...

Buna seara!
Am avut un proces pentru stabilirea domiciliului copilului.
Am câștigat copilul ,iar tatăl are dreptul sa îl ia la el in Weekend.
Tatăl consuma alcool iar eu nu vreau sa ii dau copilul , tatăl copilului a sunat la poliție ,iar un organ al poliției mi-a spus ca îmi poate face dosar penal
Care sunt consecințele dosarului penal (dacă îmi poate face )
doamna, trebuia ca la judecata sa probati ca nu e in interesul copilului sa il ia, acum ca exista hotarare, trebuie respectata.
tatal poate apela si la executor, nu numai la politie si in acest caz, o sa aveti de dat si bani.
in ce priveste partea penala, fapta e de nerespectarea masurilor de incredintare si se pedepseste cu inchisoare de la o luna pana la 3 luni sau cu amenda, amenda e penala, in acest caz.
art 379
(1) Reținerea de către un părinte a copilului său minor, fără consimțământul celuilalt părinte sau al persoanei căreia i-a fost încredințat minorul potrivit legii, se pedepsește cu închisoare de la o lună la 3 luni sau cu amendă.
(2) Cu aceeași pedeapsă se sancționează fapta persoanei căreia i s-a încredințat minorul prin hotărâre judecătorească spre creștere și educare de a împiedica, în mod repetat, pe oricare dintre părinți să aibă legături personale cu minorul, în condițiile stabilite de părți sau de către organul competent.