Forum Discuţii contabile şi ... Accize, alte taxe Buna ziua. Pot vinde bere produsă în România fără ...
Discuție deschisă în Accize, alte taxe

Buna ziua. Pot vinde bere produsă în România fără să am ...

Buna ziua. Pot vinde bere produsă în România fără să am licență pentru vânzarea de alcool?
Agentii economici: producatori interni, importatori, comercianti in sistem angro si en detail, care realizeaza venituri din vanzarile de alcool etilic alimentar, bauturi alcoolice si orice alte produse destinate industriei alimentare sau consumului, care contin alcool etilic alimentar, produse din tutun, cafea, cafea cu inlocuitori, cafea solubila, inclusiv amestecuri cu cafea solubila, isi pot desfasura activitatea numai in baza autorizatiei de comercializare emise de:
a) Ministerul Finantelor, in cazul alcoolului;
b) directiile generale ale finantelor publice si controlului financiar de stat judetene si a municipiului Bucuresti, in cazul bauturilor alcoolice, al produselor din tutun si al cafelei, precum si in cazul alcoolului vandut de agentii economici producatori de bauturi alcoolice.

Cornel Vasile a scris:

Agentii economici: producatori interni, importatori, comercianti in sistem angro si en detail, care realizeaza venituri din vanzarile de alcool etilic alimentar, bauturi alcoolice si orice alte produse destinate industriei alimentare sau consumului, care contin alcool etilic alimentar, produse din tutun, cafea, cafea cu inlocuitori, cafea solubila, inclusiv amestecuri cu cafea solubila, isi pot desfasura activitatea numai in baza autorizatiei de comercializare emise de:
a) Ministerul Finantelor, in cazul alcoolului;
b) directiile generale ale finantelor publice si controlului financiar de stat judetene si a municipiului Bucuresti, in cazul bauturilor alcoolice, al produselor din tutun si al cafelei, precum si in cazul alcoolului vandut de agentii economici producatori de bauturi alcoolice.

Vă mulțumesc pentru răspuns dar am obsevat că am pus întrebarea greșită. Știu că am nevoie autorizație de la primărie pentru așa ceva, fără discuții.
Întrebarea care ar fi trebuit: în ce condiții sau pentru ce tipuri de alcool se plătesc accize și cât de mari sunt acestea pentru bere/vin produse și îmbuteliate în România? (Știu deja că pentru cidru nu există acciză dacă e produs și îmbuteliat la noi)