avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 168 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Accize, alte taxe Buna ziua. Pot vinde bere produsă în România fără ...
Discuție deschisă în Accize, alte taxe

Buna ziua. Pot vinde bere produsă în România fără să am ...

Buna ziua. Pot vinde bere produsă în România fără să am licență pentru vânzarea de alcool?
Cel mai recent răspuns: ScorpioVlad , utilizator 16:47, 10 Septembrie 2021
Agentii economici: producatori interni, importatori, comercianti in sistem angro si en detail, care realizeaza venituri din vanzarile de alcool etilic alimentar, bauturi alcoolice si orice alte produse destinate industriei alimentare sau consumului, care contin alcool etilic alimentar, produse din tutun, cafea, cafea cu inlocuitori, cafea solubila, inclusiv amestecuri cu cafea solubila, isi pot desfasura activitatea numai in baza autorizatiei de comercializare emise de:
a) Ministerul Finantelor, in cazul alcoolului;
b) directiile generale ale finantelor publice si controlului financiar de stat judetene si a municipiului Bucuresti, in cazul bauturilor alcoolice, al produselor din tutun si al cafelei, precum si in cazul alcoolului vandut de agentii economici producatori de bauturi alcoolice.


Cornel Vasile a scris:

Agentii economici: producatori interni, importatori, comercianti in sistem angro si en detail, care realizeaza venituri din vanzarile de alcool etilic alimentar, bauturi alcoolice si orice alte produse destinate industriei alimentare sau consumului, care contin alcool etilic alimentar, produse din tutun, cafea, cafea cu inlocuitori, cafea solubila, inclusiv amestecuri cu cafea solubila, isi pot desfasura activitatea numai in baza autorizatiei de comercializare emise de:
a) Ministerul Finantelor, in cazul alcoolului;
b) directiile generale ale finantelor publice si controlului financiar de stat judetene si a municipiului Bucuresti, in cazul bauturilor alcoolice, al produselor din tutun si al cafelei, precum si in cazul alcoolului vandut de agentii economici producatori de bauturi alcoolice.

Vă mulțumesc pentru răspuns dar am obsevat că am pus întrebarea greșită. Știu că am nevoie autorizație de la primărie pentru așa ceva, fără discuții.
Întrebarea care ar fi trebuit: în ce condiții sau pentru ce tipuri de alcool se plătesc accize și cât de mari sunt acestea pentru bere/vin produse și îmbuteliate în România? (Știu deja că pentru cidru nu există acciză dacă e produs și îmbuteliat la noi)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Autorizatii speciale prest prest Buna ziua. O societate comerciala vrea sa vanda tutun vrac.Pt.aceasta este nevoie de autorizatii speciale sau numai de inregistrarea obectului de activitate ... (vezi toată discuția)
Accizarea tutunului produs in tara in cazul in care se doreste comercializarea sub forma de tutun vrac, ambalat la diferite gramaje. Conrad Conrad Nu reusesc sub nici o forma sa obtin informatii exacte in legatura cu accizarea tutunului. Situatia este urmatoarea: Producatorul X are o productie de x ... (vezi toată discuția)
Marcare bauturi alcoolice wex wex Potrivit prevederilor Sectiunii a 8-a din Codul fiscal : Art. 202. - (1) .........marcarea se aplică următoarelor produse accizabile: a) produse ... (vezi toată discuția)