Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua, In primul rand as dori sa va multumesc ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua, In primul rand as dori sa va multumesc pentru raspunsul ...

Buna ziua,
In primul rand as dori sa va multumesc pentru raspunsul prompt si clar din 23.08.2021, privind intrebarea daca sticla de Nevada de pe fatada unui bloc de 3 etaje (12 apartamente) este in responsabilitatea Asiciatiei sa fie reparata sau nu.

Vin la dumneavoastra cu o alta intrebare.
Fie acelasi bloc de 3 etaje, cu 3 apartamente pe etaj, administrat de o Asociatie de proprietari.
Unul dintre apartamente de la etajul 2 este anvelopat la exterior cu vata minarala bazaltica de exterior, fara Autorizatie de construire.
Pe internet am gasit un mesaj transmis pe site-ul [ link extern ]

Intrebari:
1. Daca s-a incalcat vreo legislatie?
2. Ce legislatie vine in ajutorul acestei lucrari?
a. Se poate considera ca s-a aplicat art.11, alin.1, lit. g din Legea 50 / 1991, cu completarile si modificarile ulterioare? (g. reparaţii la tencuieli, zugrăveli, vopsitorii, placaje şi alte finisaje exterioare, dacă nu se modifică elementele de faţadă şi culorile clădirilor)
b. Se poate considera ca s-a aplicat art.11, alin.1, lit. j, pct.2 din Legea 50 / 1991, cu completarile si modificarile ulterioare? (j.2 lucrări de reabilitare energetică a anvelopei şi/sau a acoperişului - dacă nu se schimbă sistemul constructiv al acestuia, respectiv terasă/şarpantă - la clădiri de locuit individuale cu cel mult 3 niveluri)
3. Cine poate veni in control? Si cand? Si in ce conditii?
4. Sa presupunem ca se emite un PV de contraventie, cu o amenda si cu niste masuri, de ex. obtinerea Autorizatiei pana la data de xx.xx.xxxx; daca nu, desfiintarea constructiei …..
a. Autoritatea de control poate emite PV de contraventie pe persoana fizica (proprietarul apartamentuluii anvelopat), sau pe Asociatia de proprietari a blocului respectiv?
b. Ce ar putea sa scrie contravenientul la punctul 5, lit.b) din PV – Obiectiunile contravenientului? astfel incat sa evite atat amenda cat si vitoare alte probleme – de ex. neobtinerea unei Autorizatii de construire?
c. Ce demersuri ar trebui sa faca contravenientul pentru a nu plati amenda? Si ce sanse de reusita are?
d. Ce demersuri ar trebui sa faca contravenientul pentru a combate masurile scrise in PV de contraventie? Si ce sanse de reusita are?
e. Ce demersuri ar trebui sa faca contravenientul pentru a da curs masurilor mentionate in PV de contraventie? De ex. ce ar trebui sa faca contravenientul in vederea obtinerii Autorizatiei de construire?
f. Ce demersuri ar trebui sa faca contravenientul pentru evita masura de desfiintare a constructiei daca Autorizatie nu este emisa in termenul mentionat in PV de contraventie, sau daca autoritatea competenta refuza sa emita o astfel de Autorizare, din diferite motive?
Care ar putea fi motivele de respingere a emiterii unei Autorizatii de construire?
g. ce alte sfaturi puteti da contravenientului in cazul emiterii unui PV de contraventie?

Cu respect,
Dan Soroceanu
1-Pentru coerenta discutiei,este necesar sa postati in topicul initial
2-Referitor la interventia asupra exteriorului imobilului de locuit in comun fara parcurgerea procedurii de autorizare,s-a incalcat disp L nr 196/2018 care prevede ca niciun proprietar nu are dreptul sa intervina,sa schimbe aspectul si destinatia partii comune fara acordul vecinilor si al asociatiei de proprietari
Exteriorul imobilului de locuit in comun reprezinta parte comuna
Conform disp L nr 196/2018 asociatia de proprietari se infiinteaza cu scopul administrarii si asigurarii starii tehnice a partii comune de constructii si de instalatii din imobil
Atat timp cat interventuia este neautorizata,,nu are acordul asociatiei de proprietari-nu se pune in discutie sa fie protejata de vreo prevedere legala
Interventia nu se poate aprecia sub incidenta dispozitiilor invocate de dv pentru ca este executata asupra partii comune de imobil de locuit in comun,respectiv unde proprietarul nu are drept legal sa intervina
Interventia de anvelopare partiala parte comuna imobil de locuit in comun deoarece nu a parcurs procedura de autorizare,nici nu beneficiaza de certificat de garantie,nu este consemnata in cartea tehnica a constructiei
Verificarea existentei formalitatilor legale pentru lucrare intra in responsabilitatea inspectoratului de stat in constructii,directiei urbanism din primarie
Sa presupunem ca se emite un PV de contraventie, cu o amenda si cu niste masuri, de ex. obtinerea Autorizatiei pana la data de xx.xx.xxxx; daca nu, desfiintarea constructiei …..

Multe presupuneri ,realitatea este certa
Cine a precizat obttinerea autorizatiei pana la data de xxx,nu stapaneste dispozitiile in domeniu..deoarece nu se emit autorizatii individuale persoane fizice pentru executat lucrari de modernizare si eficientizare energetica partial parte comuna imobil de locuit in comun
Logica modernizarii si eficientizarii energetice a cladirilor consta in efectuarea de imbunatatiri la intreaga constructie prin care sa sporeasca eficienta energetica a intregii cladiri
In urma execuarii modernizarii si eficientizarii energetice executantul are obligatia sa eliberee certificat energetic pentru intreagul imobil
In cazul dv nu se pune in discutie eliberarea de garantie si de certificat energetic
Logic ca autoritatea va incheia document constatator pe numele proprietarului
Daca era implicata asociatia de proprietari,,lucrarea beneficia de formalitati legale,era copnsemnata in cartea tehnica a imobilului ,beneficia de garantie si de certificat energetic
Situatia nu este favorabila proprietarului care in caz de control nu poate prezenta autorizatie de constructie,garantie,
certificat energetic,respectiv legal nu poate ,sa invoce temei legal pentru interventie
Exclus obtinere de autorizatie reabilitare termica partiala persoana fizica-autoritatea publica locala nu emite autorizatii de constructii reabilitare termica pentru interventii la partea comuna de imobil de locuit in comun fara exceptii si fara derogari
Buna ziua,

Va multumesc pentru raspunsul transmis promt.
Care sunt riscurile in situatia data?
Ce demersuri ar trebui sa faca respectivul proprietar, astfel incat sa evite aceste riscuri?

Pe internet am gasit un mesaj transmis pe site-ul [ link extern ]

Cu respect,
Dan Soroceanu
Am precizat concret ca serviciul urbanism din primarie nu emite autorizatie constructie persoana fizica pentru reabilitare partiala parte comuna condominiu
Riscurile constau in aplicare de sanctiune concomitent cu obligatia dezafectarii interventiei neautorizate si readucerea la forma anterioara interventiei
Buna dimineata,
Intr-un document postat pe pe site-ul: [ link extern ]
Intrarea în legalitate a construcțiilor edificate fără autorizație – Noua ediție din 2020
18.09.2020 | Andreea-Cristina SECU

se mentioneaza:
Decizia nr. 154/31.01.2017 – Tribunalul Cluj
“Aşa cum se reţine şi prin întâmpinare, demolarea construcţiei se poate dispune dosar în situaţia în care intrarea în legalitate nu este posibilă. Solicitarea demolării trebuie analizată şi prin prisma jurisprudenţei CEDO. În astfel de situaţii, autorităţile administrative sunt obligate să analizeze proporţionalitatea măsurii solicitate. De asemenea este necesar a se verifica dacă existenţa unei astfel de construcţii presupune atingerea normelor de siguranţă în construcţii care să afecteze beneficiarii sau cetăţenii care utilizează acest imobil în mod obişnuit.”

Revin la subiectul - anvelopare: ce ar trebui sa faca proprietarul pentru a evita riscurile mentionate de dvs.?
se poate vorbi la telefon?