Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna seara! Tocmai ce mi-am dat demisia si sunt in ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna seara! Tocmai ce mi-am dat demisia si sunt in perioada de ...

Buna seara! Tocmai ce mi-am dat demisia si sunt in perioada de preaviz, iar managerul m-a bagat in concediu de odihna saptamana viitoar fara a ma intreba sau fara a ma anunta macar. Intrebarea e urmatoarea: are voie sa faca asta? Nu mi se pare o practica deloc ok. As prefera sa merg la munca in perioada de preaviz iar zilele de concediu pe care le am sa fie platite.
1. Efectuarea concediului de odihna se realizeaza in baza unei programari colective sau individuale stabilite de angajator cu consultarea sindicatului sau, dupa caz, a reprezentantilor salariatilor, pentru programarile colective, ori cu consultarea salariatului, pentru programarile individuale.

2. Potrivit art.144 alin.2 C.mun., dreptul la concediu de odihna anual nu poate forma obiectul vreunei cesiuni, renuntari sau limitari.

3. Obligarea de catre angajator a efectuarii perioadei de CO programate sau neprogramate intr-o anumita perioada, in opinia mea, este un abuz .