Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Buna ziua , ce salariu ar trebui să aibă o persoana ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Buna ziua , ce salariu ar trebui să aibă o persoana cu studii ...

Buna ziua , ce salariu ar trebui să aibă o persoana cu studii superioare de lunga durata, licența și master în administrație publică intr o primărie de gradul 2 ( 3000 ) locuitori post perioada determinata de un an ( consilier achiziții publice)?
Puteti verifica in Legea 153/2017, Anexa nr. VIII- FAMILIA OCUPAȚIONALĂ DE FUNCȚII BUGETARE „ADMINISTRAȚIE“
[ link extern ]
Coeficientul maxim (cel al viceprimarului) este de 3,5 la această categorie de comună. Asta înseamnă un SALARIU BRUT maxim de 3,5 X 1900 = 6650 ( salariul minim brut pe țară cu care se înmulțesc coeficienții, în cazul administrației publice locale, este plafonat la nivelul de 1900 lei din anul 2019). Salariul minim BRUT este cel în plată în acest moment, de 2300 lei.
Persoana în cauză poate avea un salariu BRUT situat între 2300 lei și 6650 lei, în funcție de coeficientul stabilit prin hotărâre a Consiliului Local din comuna respectivă.