Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Termen solutionare cereri si formulare depuse online ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Termen solutionare cereri si formulare depuse online pentru institutii inrolate registra.ro

Buna seara,

Primariile înrolate pe portalul regista.ro au acelasi termen de solutionare a cererilor depuse online ca si cele depuse fizic la ghiseu?
Am completat si inregistrat cateva solicitari pentru diferite documente la inceputul lunii iulie. (adeverinta de rol, certificat fiscal). Pe pagina primariei apare un numar de inregistrare (de exemplu 7 si 8), dar statusul este acelasi, nu sunt procesate.
Exista acelasi numar de zile in care putem primi un raspuns?

eve25, utilizator
OG 27/2002
art. 8
(1) Autoritățile și instituțiile publice sesizate au obligația sa comunice petitionarului, în termen de 30 de zile de la data înregistrării petitiei, răspunsul, indiferent dacă solutia este favorabila sau nefavorabila.
.....

In speta, termenul este de 30 de zile de la data înregistrării petitiei, indiferent dacă petitia este depusa online sau la registratura institutiei.