Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... În cât timp trebuie o primărie să-ți dea răspuns ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

În cât timp trebuie o primărie să-ți dea răspuns la o cerere ...

În cât timp trebuie o primărie să-ți dea răspuns la o cerere depusă ?
In 30 de zile!
Art. 8
(1)Autorităţile şi instituţiile publice sesizate au obligaţia să comunice petiţionarului, în termen de 30 de zile de la data înregistrării petiţiei, răspunsul, indiferent dacă soluţia este favorabilă sau nefavorabilă.
(2)Pentru soluţionarea petiţiilor transmise, potrivit art. 61, de la alte autorităţi sau instituţii publice, termenul de 30 de zile curge de la data înregistrării petiţiei la autoritatea sau instituţia publică competentă.
Alexandrarares, utilizator
Mulțumesc !