Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Bună seara o întrebare la câte dosare se poate face ...
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Bună seara o întrebare la câte dosare se poate face închisoare ...

Bună seara o întrebare la câte dosare se poate face închisoare pt țepe înșelătorie mulțumesc.
Se poate face închisoare și pentru o singură țeapă, nu trebuie să fie un buchet. Împăcarea salvează de închisoare, nu numărul redus de asemenea fapte.

Art. 244

Înşelăciunea

(1) Inducerea în eroare a unei persoane prin prezentarea ca adevărată a unei fapte mincinoase sau ca mincinoasă a unei fapte adevărate, în scopul de a obţine pentru sine sau pentru altul un folos patrimonial injust şi dacă s-a pricinuit o pagubă, se pedepseşte cu închisoarea de la 6 luni la 3 ani.

(2) Înşelăciunea săvârşită prin folosirea de nume sau calităţi mincinoase ori de alte mijloace frauduloase se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani. Dacă mijlocul fraudulos constituie prin el însuşi o infracţiune, se aplică regulile privind concursul de infracţiuni.

(3) Împăcarea înlătură răspunderea penală.
Daca nu sunt probe sau Politia nu-si face treaba (din moment ce nu poate face din rahat bici) pot sa fie si 50 de plangeri penale nerezolvate pentru acelasi faptas.

Rezolvarea escrocheriilor costa resurse (bani, personal, timp, etc.) asa ca de obicei Politia porneste la treaba de la 100 de plangeri sau mai multe. E mai bine ca Politia sa prinda patru escroci decat doi ucigasi?

Parerea mea e ca o singura fapta este un litigiu in drept civil, deoarece nu se poate proba intentia de a comite o infractiune.
tgeorgescu, utilizator