Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Avand in vedere ca devine obligatorie contorizarea ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Avand in vedere ca devine obligatorie contorizarea energiei termice ...

Avand in vedere ca devine obligatorie contorizarea energiei termice a apartamentelor, se poate ca Adunarea generala a blocului sa decida ca nu.recunoaste repartitarele de caldura montate intr-un apartament si sa se plateasca caldura in functie de suprafata apartamentului ?
Se poate, nu este legal, dar daca asa decide poporul, inseamna ca e legitim.
Importanta este sanctiunea sau o eventuala actiune in desfiintarea hotararii.
Sunt importante detaliile.
Ciudata obligativitate asta.
De pierdut vor avea in primul rand cei care au soarele permanent in casa. Apoi, cei care gatesc mult.
Se spune dar nu se explica: repartitoarele (Nu inteleg de ce se numesc asa, dar in fine!) inregistreaza caldura din mediul ambient. Nu ce vine pe calorifer. Deci, daca bate soarele in geam si se incalzeste in casa, repartitorul inregistreaza. Daca fierbe oala cu supa pe aragaz, repartitorul inregistreaza (caz concret la mine in bloc). Castiga distribuitorul de caldura incasand mai mult decat da. Pierde locatarul care are caldura din alte surse, platind si acea caldura tot distribuitorului.