Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare cladire cu drept de superficie asupra terenului
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare cladire cu drept de superficie asupra terenului

Buna ziua,
1. Se poate vinde o cladire (dobandita prin cumparare) cu drept de superficie asupra terenului pe care este edificata?
2. In caz afirmativ, acest drept de superficie, se inscrie de catre notar in actul de vanzare-cumparare sau e un drept implicit, recunoscut de lege, care nu trebuie mentionat in act?
3. Se poate inscrie dreptul de superficie odata cu imobilul in cartea funciara pe numele cumparatorului?

Multumesc
kres, utilizator