avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 725 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, In anul 2020 am achizitionat o casa care a ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, In anul 2020 am achizitionat o casa care a fost cumparata ...

Buna ziua,
In anul 2020 am achizitionat o casa care a fost cumparata de primii proprietari in baza Legii 112/1995. Dorim sa ni se atribuie titlul de proprietate, cf. Legii 87/2020, pentru terenul aferent casei si pentru care platim chirie la Primarie.
De la Primaria Municipiului Ploiesti ni s-a adus la cunostinta ca nu putem beneficia de prevederile Legii 87/2020, deoarece nu suntem primii proprietari si nici mostenitori.

Va rugam sa ne comunicati daca acest lucru este posibil.

Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: alexandru.stefan01 , utilizator 07:51, 21 Septembrie 2021
Cum vi s-a adus la cunostinta, in scris sau oral?
Verbal ni s-a comunicat acest lucru. Noi am facut cererea initiala acum mai bine de 1 an de zile iar săptămâna trecută am facut cerere din nou pentru a ni se da un raspuns in scris.
Cei de la primarie au spus ca nu ar avea un raspuns de la Autoritatea Națională pentru Restituirea Proprietatilor.

Ce demers am putea sa mai facem?


Mulțumesc!
Ultima modificare: Luni, 20 Septembrie 2021
alexandru.stefan01, utilizator
Daca vi se da un raspuns scris, atacati raspunsul, dupa caz, daca nu vi se da, la fel, o actiune in instanta.
In rest, puteti sa faceti solicitari si sa depuneti petitii, si sa va folositi de raspunsurile date.
Am inteles. Multumesc mult pentru raspunsuri.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dobandire drept de proprietate teren curte casa conform legii 87/2020 amk1243 amk1243 Buna ziua. As dori sa obtin informatii legate de demersul si pasii pe care trebuie sa ii fac pentru ca sa obtin terenul din curtea casei dobandite prin legea ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, am achizitionat anul trecut (in august 2020) o casa ... cris.negrescu@gmail.com cris.negrescu@gmail.com Buna ziua, am achizitionat anul trecut (in august 2020) o casa (sunt unicul proprietar) al carei teren aferent curtii este in proprietatea Primariei Mun ... (vezi toată discuția)
Aplicare lege 87/2020 Costel Sorin Costel Sorin Am onoarea sa va salut! Părinții mei locuiesc într-o casa cumpărată potrivit prevederilor Legii nr. 112/1995. În iulie 2020 au depus la primărie cerere ... (vezi toată discuția)