Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, In anul 2020 am achizitionat o casa care a ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, In anul 2020 am achizitionat o casa care a fost cumparata ...

Buna ziua,
In anul 2020 am achizitionat o casa care a fost cumparata de primii proprietari in baza Legii 112/1995. Dorim sa ni se atribuie titlul de proprietate, cf. Legii 87/2020, pentru terenul aferent casei si pentru care platim chirie la Primarie.
De la Primaria Municipiului Ploiesti ni s-a adus la cunostinta ca nu putem beneficia de prevederile Legii 87/2020, deoarece nu suntem primii proprietari si nici mostenitori.

Va rugam sa ne comunicati daca acest lucru este posibil.

Va multumesc!
Cum vi s-a adus la cunostinta, in scris sau oral?
Verbal ni s-a comunicat acest lucru. Noi am facut cererea initiala acum mai bine de 1 an de zile iar săptămâna trecută am facut cerere din nou pentru a ni se da un raspuns in scris.
Cei de la primarie au spus ca nu ar avea un raspuns de la Autoritatea Națională pentru Restituirea Proprietatilor.

Ce demers am putea sa mai facem?

Mulțumesc!
alexandru.stefan01, utilizator
Daca vi se da un raspuns scris, atacati raspunsul, dupa caz, daca nu vi se da, la fel, o actiune in instanta.
In rest, puteti sa faceti solicitari si sa depuneti petitii, si sa va folositi de raspunsurile date.
Am inteles. Multumesc mult pentru raspunsuri.