avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 675 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Reziliere contract de colaborare
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Reziliere contract de colaborare

Buna ziua,
Am incheiat un contract de colaborare cu o firma pentru presatea unor servicii (zugraveri si finisari) in care se specifica partile, serviciile care se vor presta, suma si modul de plata si data la care se finalizeaza lucrarile.
Nu este mentionata nicio clauza in cazul in care apar intarzieri.
Exista vreo posibilitate de reziliere din partea mea a contractului daca lucrarile nu sunt terminate la timp?
De asemenea, exista vreo posibilitate legala de a actiona in instanta firma/reprezentatul in cazul in care aceste lucrari nu s-au facut la timp?
Multumesc!
Ultima modificare: Joi, 16 Septembrie 2021
nykol93, utilizator
Cel mai recent răspuns: CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA" , Avocat 19:29, 23 Octombrie 2021
Buna ziua,

Va puteti adresa instantei de judecata, avand in vedere faptul ca obligatia contractuala a fost executata in mod necorspunzator, cu intarziere.

Aveti in vedere clauzele legate de rezilierea contractului de prestari servicii.

Aveti posibilitatea inaintarii unei notificari, prin avocat.

Buna ziua, nu exista nicio clauza de reziliere, de aceea intreb.
Buna seara,

Rezilierea opereaza in virtutea legii, chiar daca nu este mentionata in contract.

Aceasta forma de reziliere este una legala, nu una conventionala,aceasta din urma fiind stabilita de catre partile contractante.

Rezilierea legala intervine in cazul neindeplinirii obligatiei contractuale, opereaza pentru viitor, poate fi invocata de catre partea prejudiciata, si care invoca un interes, in acest sens.

Ultima modificare: Sâmbătă, 23 Octombrie 2021
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract cadru vanzare-cumparare aartist aartist In contract este inserata clauza : "Oricare parte poate solicita rezilierea contractului cu un preaviz de 15 zile". Pot rezilia unilateral oricand acest ... (vezi toată discuția)
Daune interese compensatorii marianna marianna Pot prevedea intr-un contract comercial, ca daune interese compensatorii, o suma de bani certa? (vezi toată discuția)
Reziliere antecontract de v-c imobil bogb bogb Buna ziua, Anul trecut am incheiat un contract de v-c imobil nou in calitate de promitent cumparator pt care am dat un avans de 25%. Principalele obligatii ... (vezi toată discuția)