Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... penalizari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

penalizari

asa cum prevede legislatia,penalizarile se aplica dupa 30 de zile de la data scadenta...insa de la ce data se calculeaza?
De la data stabilita in "sistemul propriu de penalizari" adoptat de de comitetul executiv.
Se pot calcula penalizari din prima zi dupa data scadentei afisata pe listele de plata lunare (cel mult 20 de zile de la afisare, conform legii), a 2-a , a 3-a, a 30-a zi sau chiar mai tarziu asa cum ati prevazut in "sistemul propriu de penalizari".
Cum de la ce data se calculeaza? De la data de la care se aplica.
Ce inseamna ca se aplica? Nu ca se calculeaza?
de acord cu dvs!!!
Dupa HG 1588 fiecare proprietar din condominiu vor achita cotele de contribuţie la cheltuielile asociaţiei de proprietari în termen de maximum 20 de zile de la data afişării listei de plată,asociaţia de proprietari poate calcula şi percepe penalizări de întârziere pentru suma neachitată, în condiţiile stabilite şi aprobate de comitetul executiv al asociaţiei de proprietari, în limitele stabilite de art. 49 alin. (1) din Legea nr. 230/2007.
cine are dreptate:adriantot sau elga50?