Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Recuperare bani - avocat (depunere tardiva cerere apel)
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Recuperare bani - avocat (depunere tardiva cerere apel)

Buna ziua!

Am luat legatrura cu un avocat pt. a reprezenta o cauza civila in apel (EV) - cu imputernicire avocatiala, contract de asistenta juridica (tot tacamul) .
Avocatul a depus tarziu cererea de apel, si instanta a respins apelul ca tardiv.
Acum nu mai dau de el, nu m-a informat cu privire la derularea procesului, m-a incurcat, decizia este definitiva (am luat info de pe portalul instantelor) si doresc in acest sens o explicatie si banii inapoi.
Ce metode legale pt. ideplinirea celor de mai sus exista?

Multumesc!
Chiar nu se baga nimeni la un raspuns? E o speta simpla. O sa vad contractul de asistenta juridica in primul rand.
Din pacate sunt si avocati care nu isi fac treaba. Nu trebuie oare ca cei care sunt ok, pro client, pro rezolvare probleme, platiti chiar si la succes, sa aiba o mai mare trecere in detrimentul celor care incurca treburile?
Sesizare disciplinara la Baroul din care face parte solicitand restituirea onorariului.

Notificati l oficial prin executor cu privire la pretentiile dvs.

Daca nu vi se raspunde aveti la dispozitie si o actiune in instanta pentru neindeplinirea obligatiilor contractuale.
Mulțumesc de răspuns. Asa voi face, însă aștept și motivarea instantei de apel. Sa o primesc prin posta. Este ok?
Dureaza.....demarati le in paralel
Sesizare la barou? Mă faceți să râd. Este ca sesizarea la Colegiul medicilor, pentru malpractis: corb la corb... Nici de notificarea prin executor nu este nevoie. De ce să mai plătească încă pe un potențial la fel de "serios" ca avocatul în discuție. Notificarea o poate face singur dacă vrea. Dar la ce ajută? o să-l sperie? Notificarea nu este condiție prealabilă pentru sesizarea instanței.

Singura soluție este deschiderea acțiunii în instanță. Până apare sentința, este suficientă invocarea hotărârii de pe portal. Când o să primească citația d-l avocat, o să vadă că de data asta nu este de glumă și, dacă vrea să minimizeze costurile, va veni imediat cu o ofertă.

Dar, toate cele de mai sus sunt legate de ce scrie în contract!

AV. GABRIELA GERBER a scris:

Sesizare disciplinara la Baroul din care face parte solicitand restituirea onorariului.

Notificati l oficial prin executor cu privire la pretentiile dvs.

Daca nu vi se raspunde aveti la dispozitie si o actiune in instanta pentru neindeplinirea obligatiilor contractuale.