Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Recuperare bani - avocat (depunere tardiva cerere apel)
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Recuperare bani - avocat (depunere tardiva cerere apel)

Buna ziua!

Am luat legatrura cu un avocat pt. a reprezenta o cauza civila in apel (EV) - cu imputernicire avocatiala, contract de asistenta juridica (tot tacamul) .
Avocatul a depus tarziu cererea de apel, si instanta a respins apelul ca tardiv.
Acum nu mai dau de el, nu m-a informat cu privire la derularea procesului, m-a incurcat, decizia este definitiva (am luat info de pe portalul instantelor) si doresc in acest sens o explicatie si banii inapoi.
Ce metode legale pt. ideplinirea celor de mai sus exista?

Multumesc!
Mulțumesc!
Notificarea este necesara pentru punerea in intarziere de unde o serie de consecinte jurdice pe care nu le detaliez aici dar care sunt benefice creditorului.

Nu am spus nicio clipa ca notificarea este o conditie prelabila actiunii, ci am recomandat a o lua pas cu pas caci actiunea in instanta il costa alti bani si alte distractii si de aceea e bine venita o notificare a intentiilor poate nu se ajunge la judecata, plus ca si judecata e de minim 1 an ca durata.

Cat despre masurile luate de barouri sa stiti ca ele exista si da uneori vin cu intarziere ca urmare a numarului mare de sesizari si a personalului insuficient, insa daca situatia este cea descrisa i se va da dreptate.
Un model de notificare de punere in intarziere, se poate sa imi dati un link, ca cel invovcat mai sus?
Sesizarea la barou se poate trimite si pe mail ( am vazut ca au departament distinct). In cuprinsul site-ului mai specifica faptul ca trebuie sa ma prezint la barou si de aceea am un dubiu.

Multumesc!