Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Taxe aplicabile in RO pt masina cumparata din alt stat ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Taxe aplicabile in RO pt masina cumparata din alt stat EU - persoana fizica.

Buna ziua. As avea o intrebare scurta, daca nu deranjez prea mult.
Nu stiu daca asta e important, dar o mentionez: Sunt resident intr-o tara non-EU, dar sunt si cetatean roman. Vreau sa locuiesc 3-4 luni pe an in Romania (la parinti) si imi trebuie masina.
As vrea sa cumpar una Second Hand (~ 15-20 mii Euro) dintr-un stat membru EU si s-o inregistrez/inmatriculez in Romania pe numele meu.
Ce taxe voi datora si carui stat? Inteleg ca depinde de vanzator (in functie de ce regim de TVA aplica) ?
Multumesc anticipat. O zi buna tuturor din aceasta comunitate.
scamer, utilizator