Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Că vaccinat cu amindoua doze angajatorul pe banii lui ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Că vaccinat cu amindoua doze angajatorul pe banii lui mă poate ...

Că vaccinat cu amindoua doze angajatorul pe banii lui mă poate testa de covid.
Am dreptul sa refuz testul covid exista o procedura să mă apăr prin Constituție sau lege în fața angajatorului.
Că sa mă de-a afara că refuz testul are drept.
Pe banii lui angajatorul va poate cere efectuarea acestui test si sunteti obligata sa-l faceti conform art. 175 din codul muncii, care spune ca angajatorul este obligat sa asigure sanatatea in munca a angajatilor, dar pe banii sai. Daca sunteti persoana vaccinata nu rezulta de nicaieri ca nu va mai puteti infecta.
Daca ai certificatul verde pe telefon Sint vaccinat cu amindoua doze poți să fii testat de covid în spital și de angajator.
Are o valoare acest certificat.

latka a scris:

Pe banii lui angajatorul va poate cere efectuarea acestui test si sunteti obligata sa-l faceti conform art. 175 din codul muncii, care spune ca angajatorul este obligat sa asigure sanatatea in munca a angajatilor, dar pe banii sai. Daca sunteti persoana vaccinata nu rezulta de nicaieri ca nu va mai puteti infecta.

In compania sa privata angajatorul este obligat sa asigure sanatatea in munca a tuturor angajatilor, prin urmare, pe banii lui poate sa testeze ce doreste, indiferent de certificatul verde, albastru, roz, etc. Legea este codul muncii.