Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dupa un deces al unui sot cu copii dintr un mariaj ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dupa un deces al unui sot cu copii dintr un mariaj anterior si ...

Dupa un deces al unui sot cu copii dintr un mariaj anterior si bunuri anterioare ,sotul supravietuitor primeste 50% din toata mostenirea sau sau 75 % din averea comuna ? Multumesc
nici , nici.
1/2 ii apartine de drept, in masa succesorala intra doar 1/2, iar jumatatea asta se imparte intre copil, 3/4 si sot, 1/4.
raportat la toata averea, da, sotul va avea la final 5/8, copilul 3/8, asta inseamna in procente daca va e mai usor, cca 62.5% pt sot si 37.5% pt copil
gi-jane2, moderator