Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cote succesorale
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cote succesorale

Se da urmatoarea situatie : atat sotia cat si sotul au cate un copil din afara casatoriei . Sotul decedeaza . La dezbaterea masei succesorale vine sotia ce se afla in viata si copilul sotului decedat. Copilul sotiei nu are niciun drept la masa succesorala a sotului decedat . Care sunt procentele la care se imparte masa succesorala a sotului decedat ? Cat are dreptul sotia , respectiv copilul decedatului ? Multumesc !
xp-kry, utilizator
1/4 soția
3/4 copilul
Va rog respectuos inca o lamurire : sa inteleg ca sotia va mosteni 50% +1/4 ( 62.5 % din tot intregul ) , iar copilul sotului decedat 3/4 din 50% ( 37.5 % din tot intregul ) . Masa succesorala care se va dezbate va fi strict 50 % din intreg sau tot intregul ? Adica 1/4 se raporteaza la tot intregul sau numai la jumatate ? Multumesc !
xp-kry, utilizator
Dacă masa succesorala este compusa din bunuri comune, dobândite în timpul căsătoriei soților, împărțirea este următoarea:

Jumătatea soțului decedat (1/2) se împarte între
- soție 1/4 (din 1/2 = 1/8, la care se adaugă jumătatea ei, rezultând în total 5/8)
- copilul soțului 3/4 (din 1/2 = 3/8)

La decesul soției, cota sa de 5/8 va fi moștenită integral de copilul ei.
În final, copilul soțului va avea 3/8, iar copilul soției 5/8.

Procentual le calculați dvs.
Juridic se calculează sub forma de fracții.
raluk0207, utilizator
Cotele de mai sus se raportează la moștenire (masa succesorală).

Ideea de reținut este aceea că în moștenire (în masa succesorală) intră numai ceea ce avea defunctul, iar nu și averea viilor de prin preajmă.

Dacă soții aveau un bun comun (teoretic 50-50%), atunci supraviețuitorul PĂSTREAZĂ ceea ce avea încă de vremea când nu murise nimeni (pratea lui 50%) și moștenește 1/4 din cealaltă jumătatate (partea defunctului din bun). În total soțul supraviețuitor va avea 5/8 din bun. Și copilul va avea restul de 3/8 ( 3/4 din jumătatea defunctului)

Dacă un bun era numai al defunctului (bunul lui propiru), atunci acest bun intră în întregul său în masa succesorală, iar cotele de mai sus se raportează la intreg.

LE: am postat simultan ...
romascanu, moderator