Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... In cadrul Cabinetului de avocatura, ca si personal ...
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

In cadrul Cabinetului de avocatura, ca si personal auxiliar, ...

In cadrul Cabinetului de avocatura, ca si personal auxiliar, pot fi angajat pe functia de consilier juridic?
Este o discutie lunga ce se poate face intr-o atare situatie, insa opinia mea este ca da, se poate angaja, dar nu vad cum isi poate indeplini atributiunile profesiei de CJ, pentru ca intre sarcinile CJ sunt si asistarea/reprezentarea in instanta, ori, pe cine sa reprezinte in instanta CJ-ul? Doar cabinetul (angajatorul sau) la o adica, intr-un litigiu ce priveste cabinetul, caci in opinia mea, la dosarele clientilor cabinetului nu se poate baga pentru ca apar niste chestiuni de confidentialitate si de reglementarea profesiei, insa dincolo de absurdul situatiei, as vrea sa vad si eu un CJ care reprezinta in instanta un cabinet sau o societate de avocati.