Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Ma despagubeste furnizorul sau curierul
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Ma despagubeste furnizorul sau curierul

Am facut comanda online de un produs (ramburs la curier), insa curierul, la un update de date de contact mi-a lipit AWBul pe un colet gresit (nicio legatura cu mine sau cu furnizorul, era alt destinatar al curierului), pe care mi l-au livrat.
Am facut si eu si furnizorul sesizari la curier dar nu pare ca vor gasi coletul corect.
Pentru mine transportul a fost gratuit, curierul ales de furnizor, nu stiu nimic de conditiile transportului.

Cine ma despagubeste pe mine daca nu se gaseste coletul corect?
Eu consider ca pe furnizor il va despagubi curierul iar pe mine furnizorul. Este corect?
Multumesc.
Atata timp cat NU ai intrat in posesia coletului nu ai vina...si te va despagubi FURNIZORUL
Nu am intrat in posesia coletului de la furnizor, deci a produsului comandat, din cauza curierului (care n-au venit nici sa ridice coletul pe care mi l-au livrat gresit).

Multumesc pentru raspuns.

Pascal19 a scris:

Atata timp cat NU ai intrat in posesia coletului nu ai vina...si te va despagubi FURNIZORUL

aveti vreo relatie contractuala cu curierul? nu va complicati.