avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 671 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Ma despagubeste furnizorul sau curierul
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Ma despagubeste furnizorul sau curierul

Am facut comanda online de un produs (ramburs la curier), insa curierul, la un update de date de contact mi-a lipit AWBul pe un colet gresit (nicio legatura cu mine sau cu furnizorul, era alt destinatar al curierului), pe care mi l-au livrat.
Am facut si eu si furnizorul sesizari la curier dar nu pare ca vor gasi coletul corect.
Pentru mine transportul a fost gratuit, curierul ales de furnizor, nu stiu nimic de conditiile transportului.

Cine ma despagubeste pe mine daca nu se gaseste coletul corect?
Eu consider ca pe furnizor il va despagubi curierul iar pe mine furnizorul. Este corect?
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: adriandimitriu , utilizator 22:37, 21 Septembrie 2021
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Atata timp cat NU ai intrat in posesia coletului nu ai vina...si te va despagubi FURNIZORUL
Nu am intrat in posesia coletului de la furnizor, deci a produsului comandat, din cauza curierului (care n-au venit nici sa ridice coletul pe care mi l-au livrat gresit).

Multumesc pentru raspuns.

Pascal19 a scris:

Atata timp cat NU ai intrat in posesia coletului nu ai vina...si te va despagubi FURNIZORUL

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
aveti vreo relatie contractuala cu curierul? nu va complicati.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Colet pierdut de firma de curierat, cum imi pot recupera banii? Nyykk Nyykk Buna ziua, Acum 2 saptamani am vandut prin intermediul unui site de anunturi un produs cu plata transportului la destinatar si ramburs valoare produs 435 ... (vezi toată discuția)
Recuperare debite buna ziua, am comandat un produs online. produsul ... zsoli71 zsoli71 Recuperare debite Buna ziua, Am comandat un produs online. Produsul l-am returnat in termenul legal de 14 zile de la data primirii produsului. Returul a ... (vezi toată discuția)
Furt colet fan curier Razvan_fx Razvan_fx Buna ziua, As dori sa va rog sa ma ajutati cu un sfat: Am dat acum 3 saptamani comanda la un colet la o firma mare de mobila (nu o sa precizez numele aici), ... (vezi toată discuția)