avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 309 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Situatie: Dreptul de afi ales in comitetul asociatiei ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Situatie: Dreptul de afi ales in comitetul asociatiei de proprietari

Situatie:
La ultima Adunare generala, a fost ales in comitet o persoana. Persoana respectiva are uzufruct viager pentru apartamentul respectiv care e detinut de un membru al familiei sale,are procura pt reprezentarea in relatiile cu furnizorii. La momentul intocmirii procurii, nu s-a prevazut ca va fi ales in comitet.
Intrebarea este daca are dreptul de a fi ales in comitet nefiind proprietar, doar uzufructar.
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 20:22, 15 Noiembrie 2021
Conform disp L nr 196/2018 pot accede la functii de reprezentare ale asociatiei de proprietari numai persoanele care detin comcomitent calitatea de proprietar si are acord de asociere incheiat cu asociatia de proprietari
In speta persoana in discutie nu intruneste conditiile legal impuse,pe cale de consecinta nu poate fi ales in echipa manageriala a asociatiei de proprietari
are procura pt reprezentarea in relatiile cu furnizorii.

Un proprietar,in cadrul asociatiei de proprietari -legal,nu poate detine procura emisa de catre un membru de familie in relatiile cu furnizorii
Raportul juridic incheiat de catre furnizorii/prestatorii de servcii se incheie intre persoane juridce=executant firma si beneficiar asociatia de proprietari
Va multumesc pentru raspuns.
Procura pentru relatiile cu furnizorii a fost emisa de un notar public. In decembrie 2019.
Am fost si eu imputernicit in urma cu 7 ani prin procura (data prin notariat) pentru a rezolva problemele unui membru de familie. procura era valabila 5 ani de la data emiterii.
Deci 2 situatii identice.
Ma intreb daca notarii incalca legea emitand aceste procuri? Ori nu o cunosc?
Un notar incaseaza onorariu pentru procura....
Ultima modificare: Miercuri, 27 Octombrie 2021
oldgeorge, utilizator
Raspunsul este categoric NU
Conform disp L nr 196/2018 nu pot accede la functii de reprezentare in structurile asociatiei de proprietari decat membrii proprietari

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Drepturi coproprietat FLORINA1979 FLORINA1979 Detin 10 % din apartamentul mamei , prin contract vanzare cumparare si am depus si eu adeziune la asociatia de proprietari din blocul in care locuiesc . ... (vezi toată discuția)
Buna ziua. in urma demisiei actualului presedinte de bloc/asociatie ... Eugeniu Piperea Eugeniu Piperea Buna ziua. In urma demisiei actualului presedinte de bloc/asociatie se va alege un nou presedinte. Intrebarea mea este daca sotia mea poate fi aleasa ... (vezi toată discuția)
Președinte asociație de proprietari. Hattrick1 Hattrick1 In cazul in care o persoana are contract de vanzare cumpărare direct la dezvoltator cu rezerva proprietații, are dreptul de a candida pentru funcția de ... (vezi toată discuția)