avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 764 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Produs neachitat la casa in supermarket si apoi ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Produs neachitat la casa in supermarket si apoi returnat

Buna ziua. Parintii mei au mers la Lidl ptr cumparaturi si separandu-se in supermarket, mama fiind fara cos a ales un tricou in valoare de 30 de lei pe care l-a pus in geanta ca sa-l achite eventual la casa si a uitat de el. si-a dat seama la iesirea din magazin, s-a intors inapoi si a explicat situatia si a inapoiat tricoul. Gardianul a chemat totusi politia, a fost si au facut declaratie si acum e chemata in instanta cu obiectul: confirmare renuntare urmarire penala.

ce ar urma in cazul asta? se va alege cu o amenda sau e mai mult de atat?
si va fi acesta inclus in cazierul si va fi vizibil ulterior la verificari?
va multumesc anticipat.
Ultima modificare: Miercuri, 22 Septembrie 2021
Mathilde, utilizator
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 18:50, 11 Iunie 2022
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
De principiu, procurorul va propune ca nu se impune continuarea urmaririi penale fata de mama dvs, dat fiind ca fapta nu este de interes in a fi urmarita si judecatorul admite, sau nu, propunerea parchetului. De obicei admite. De regula persoana in cauza nu va suferi nicio consecinta penala.
Trebuia sa își angajeze avocaț intrucat mie imi rezulta ca este nevinovată.
Nu va apărea în cazier dar dacă mai greșește va avea probleme penale.
Era esențial ca sa scape cu clasarea.

Este riscant acum sa va mai complicați mai ales ca avocatul va costa bani ca să va studieze dosarul.
Ultima modificare: Sâmbătă, 11 Iunie 2022
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bună ziua!!În data de 3 04 2023,am fost chemat la politie ,unde ... Kukurikadara Kukurikadara Bună ziua!!În data de 3 04 2023,am fost chemat la politie ,undea mi s au arătat niște imagini în care eu îmi fac cumpărăturile dintr un supermarket.Cum ... (vezi toată discuția)
Sunt minora si am furat din kaufland M.Gav. M.Gav. Bună ziua. Săptămâna trecută am fost la cumpărături in kaufland,pe lângă produsele pe care le-am cumparat am sustras un ruj in valoare de 45 de lei pe ... (vezi toată discuția)