Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Produs neachitat la casa in supermarket si apoi ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Produs neachitat la casa in supermarket si apoi returnat

Buna ziua. Parintii mei au mers la Lidl ptr cumparaturi si separandu-se in supermarket, mama fiind fara cos a ales un tricou in valoare de 30 de lei pe care l-a pus in geanta ca sa-l achite eventual la casa si a uitat de el. si-a dat seama la iesirea din magazin, s-a intors inapoi si a explicat situatia si a inapoiat tricoul. Gardianul a chemat totusi politia, a fost si au facut declaratie si acum e chemata in instanta cu obiectul: confirmare renuntare urmarire penala.

ce ar urma in cazul asta? se va alege cu o amenda sau e mai mult de atat?
si va fi acesta inclus in cazierul si va fi vizibil ulterior la verificari?
va multumesc anticipat.
Mathilde, utilizator
De principiu, procurorul va propune ca nu se impune continuarea urmaririi penale fata de mama dvs, dat fiind ca fapta nu este de interes in a fi urmarita si judecatorul admite, sau nu, propunerea parchetului. De obicei admite. De regula persoana in cauza nu va suferi nicio consecinta penala.
Trebuia sa își angajeze avocaț intrucat mie imi rezulta ca este nevinovată.
Nu va apărea în cazier dar dacă mai greșește va avea probleme penale.
Era esențial ca sa scape cu clasarea.

Este riscant acum sa va mai complicați mai ales ca avocatul va costa bani ca să va studieze dosarul.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat