Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... La o asociatie de proprietari la penalizarea ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

La o asociatie de proprietari la penalizarea restantierilor, ...

La o asociatie de proprietari la penalizarea restantierilor, se tine cont si de valoarea fondului de rulment pe care acestia il au ?
se poate tine cont de valoarea fondului de rulment daca se hotareste in acest sens.
Nu se tine cont, decat daca exista o hotarare a AG in acest sens.
Legiuitorul,in cuprinsul disp L nr 196/2018 a dispus aplicarea de penalitati in cuantum legal prevazut,in cazul sumelor cu titlu de restanta neachiate in termeul stabilit fara sa conditioneze aplicarea penalitatior de fondul de rulment
Fondul de rulment trebuie să acopere luna cu cheltuieli cea mai mare , și poate fi folosit o lună fără penalizări din partea Asociației că pentru asta este constituit . Asociația trebuie să respecte legea și nu mai trebuie o hotărâre A.G. peste lege .