Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Pentru un salon pentru tatuaje este nevoie sa ...
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Pentru un salon pentru tatuaje este nevoie sa deschidă un PFA sau SRL?

Bună ziua...fiica mea dorește sa își deschida un salon pentru tatuaje este nevoie sa deschidă un PFA sau SRL....MULȚUMIM PENTRU RĂSPUNS.
george-neagu, moderator
Buna ziua,

Este necesar sa activeze pe cod CAEN 9609 Alte activităţi de servicii n.c.a.activităţi ale studiourilor de tatuaj şi piercing.

Activitatea e pretabila si ca PFA la norma de venit (pe Bucuresti norma e de ex 27.000 lunar) si ca SRL.

Pentru PFA cu norma de venit indiferent cat factureaza/incaseaza va datora 10% aplicabil la norma de venit.

Norma de venit e diferita in functie de sediul profesional al PFA.

In plus poate datora CAS 25%, CASS 10% daca norma de venit depaseste cuantumul a 12 salarii minime.

SRL e o forma mai flexibila, se datoreaza doar 1% sau 3% impozit pe venit si , la distribuirea dividendelor inca 5% de platit la dividendele brute distribuite.

In plus, se inregistreaza cheltuieli pe firma si reflecta mai bine efortul depus in afacere.