Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... -muncitori detasati in Germania. Nimeni nu le cere ...
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

-muncitori detasati in Germania. Nimeni nu le cere fisa de instruire ...

-muncitori detasati in Germania. Nimeni nu le cere fisa de instruire SSM. li se face cate un instructaj lunar, pentru care semneaza pe un fel de fisa de instruire colectiva. mai este necesar sa le fac eu fise de instruire din Romania ?
Gasiti informatii utile aici: www.avocatnet.ro/articol_177...
In Germania se respecta legislatia ssm din landul unde sunt detasati lucratorii de catre firma dvs.
Ca angajator roman care mai intai angajeaza lucratori si apoi ii detaseaza in strainatate trebuie sa respectati prevederile HG nr. 1425/ 2006 cu modificarile si completarile ulterioare - CAPITOLUL V Instruirea lucratorilor in domeniul securitatii si sanatatii in munca.
Angajatorul roman trebuie sa asigure conditii pentru ca fiecare lucrator detasat sau pus la dispozitia unui angajator strain sa primeasca o instruire suficienta si adecvata in domeniul securitatii si sanatatii in munca la schimbarea locului de munca.
Conform art. 2 din Legea nr. 319/2006 a securitatii si sanatatii in munca, aceste contracte bilaterale incheiate de persoane juridice romane cu parteneri straini, in vederea efectuarii de lucrari cu personal roman pe teritoriul altor tari, trebuie sa cuprinda clauze privind securitatea si sanatatea in munca, inclusiv clauze referitoare la instruirea in domeniul securitatii si sanatatii in munca.
Astfel, angajatorii straini vor fi obligati sa asigure instruirea acelor angajati detasati sau delegati privind activitatile specifice intreprinderii respective, riscurile pentru securitatea si sanatatea lor, etc.
In acest caz, salariatii vor fi introdusi in instruirea introductiv-generala, instruirea de la locul de munca, precum si cea periodica, chiar la locul de munca unde au fost detasati sau delegati.