avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 191 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Vaccinare copil Buna ziua, Ce se intampla in cazul in ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Vaccinare copil Buna ziua, Ce se intampla in cazul in care un parinte doreste ...

Buna ziua, Ce se intampla in cazul in care un parinte doreste vaccinarea copilului si celalalt nu doreste?
Vedeți ce zic cei de la vaccinare.
În mod normal trebuie acordul celalalt părinte atata timp cât vaccinarea nu este obligatorie.
Se poate rezolva prin proces.
Mie mi se pare perfect normal sa se acționeze în interesul copilului, indiferent de opinia părintelui respectiv.
Dacă e Olivia Steer sau e vreun cretin care crede ca de la vaccin îți cresc pene și solzi, vaccinati-va copilul.
Orice persoana are dreptul la sănătate.
Dacă copilul face hepatita sau TBC și moare, de exemplu, cine răspunde?
Explica acel părinte convingerile sale personale?
Dacă minorul îmbolnăvește un alt copil, cine răspunde?
E din aceeași categorie ca părinții care își lasă copiii sa moara, numai sa nu ii opereze.
Ultima modificare: Luni, 30 Mai 2022
raluk0207, utilizator
Par sa fie destul de mulți cei care cred ca le cresc solzi de la vaccinul împotriva COVID-19.
Pare sa fie un trend ascendent.

Ca sa împăcam pe toată lumea, pana in prezent nu s-a întâmplat asa ceva.

Un vaccin eficient va trebui întotdeauna făcut.

În ceea ce privește vaccinul împotriva COVID-19 nu îl consider o necesitate în acest moment.
Nu cred ca mai are sens în prezent.
Virusul Sars-Cov-2 a scăzut foarte mult în intensitate și nu mai este letal decât dacă omul are și alte probleme medicale.
Doar pe baza de recomandare din partea medicului ar mai putea fi considerat util.
Ultima modificare: Luni, 30 Mai 2022
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Userul nu a precizat la ce vaccin s-a referit.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Procura minor sergiuoctavian sergiuoctavian Buna ziua, Am o prietena care are un copil minor, nascut in Italia, dar nu a fost casatorita cu tatal copilului iar la nastere copilul a fost trecut pe ... (vezi toată discuția)
Obtinere tutela minor / incredintare ContSters159772 ContSters159772 Buna ziua! As dori sa stiu in ce conditii se poate obtine tutela unui minor. Eu si tatal copilului minor in varsta de 10 ani ne-am despartit cand copilul ... (vezi toată discuția)
Reinnoire pasaport copil minor fara acordul celuilalt parinte eagle_free eagle_free buna ziua, As dori si eu o lamurire. Un cuplu de cetateni romani este divortat in spania, iar copilului minor de 9 ani ii expira pasaportul peste cateva ... (vezi toată discuția)