Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Conform Legii educatiei, exista o excepție prin care ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Conform Legii educatiei, exista o excepție prin care în școlile ...

Conform Legii educatiei, exista o excepție prin care în școlile din mediul rural profesorul titular dintr-o școală își poate completa norma didactică cu ore din alta specialitate. Profesoara de limba engleza din școala noastră preda de mai bine de 10 ani, în completare ore de desen, folosindu-se de acest articol și bineînțeles cu ajutorul directorului. Întrebarea mea este: câti ani la rand se poate uza de acest articol și câți ani acești copii sunt privați de a se bucura de orele de desen în compania unui profesor calificat? Menționez ca doamna respectiva nu are niciun fel de calificare pe arte și nici conversie profesionala. Doar acel articol.....
În unitățile de învățământ din mediul rural, completarea normei didactice de predare se poate realiza pe durata unui an școlar ori pe durată nedeterminată, numai pentru cadrele didactice titulare, conform specializării/specializărilor de pe diplomă/diplome, cu acordul acestora.
Mulțumesc pentru răspuns. Deci până la urmă copiii din acea școală nu vor avea niciodată dreptul la un profesor calificat pentru acele ore de desen? Vorbesc și în calitate de părinte, unde este interesul pentru copil și educația acestuia? Doamna respectiva este tânără, deci pana la pensionarea dânsei acei copii nu vor știi ce înseamnă ora de desen? Nu o poate obliga nimeni sa își facă măcar o specializare pe orele de arte?

Cornel Vasile a scris:

În unitățile de învățământ din mediul rural, completarea normei didactice de predare se poate realiza pe durata unui an școlar ori pe durată nedeterminată, numai pentru cadrele didactice titulare, conform specializării/specializărilor de pe diplomă/diplome, cu acordul acestora.

Este cadru didactic titular, conform specializării/specializărilor de pe diplomă?
Doamna profesor este profesor titular pe limba engleza. Nu are nici o alta specializare secundara. De mai bine de 10 ani preda în completarea normei didactice ore de desen fără a-și face vreodată calificare în arte sau conversie profesionala. Întreb din punctul de vedere al unui părinte : când acei copii vor avea dreptul de a face acele ore de desen cu un profesor calificat? Sau la binele copiilor nu se gândește nimeni. Nu o condamn pe aceasta doamna profesor ca nu știe ce sa facă la orele de desen dar an de an își cere acea completare de norma cu acele ore. Deci? E legal sau e uman? Pe care varianta mergem?

Cornel Vasile a scris:

Este cadru didactic titular, conform specializării/specializărilor de pe diplomă?

Copiiau dreptul de a face acele ore de desen cu un profesor calificat .... sesizati ISJ/Ministerul Educatie.