Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Am achizitionat un produs(incaltaminte), pt a il face ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Am achizitionat un produs(incaltaminte), pt a il face cadou, ...

Am achizitionat un produs(incaltaminte), pt a il face cadou, dintr-un magazin la casieria caruia scria mare "returul produselor se poate efectua in maxim 10 zile de la achizitionare". Dupa ce am constatat ca produsul nu este marimea potrivita(motiv:calapod diferit fata de cel standard), vanzatoarea si patronul mi-au spus ca nu se poate returna, doar schimba. Mentionez va produsul e impecabil. Este legal acest lucru? Dat fiind si anuntul in care scrie clar ca poti returna? Multumesc!
faceti o plangere la anpc
Buna seara,
Având în vedere faptul că, produsul nu prezintă vreun defect care sa necesite înlocuirea acestuia, ci doar diferența de mărime, magazinul nu este obligat să vă restituie banii, atâta timp cât va poate oferi mărimea solicitată pentru același produs. Returul nu înseamnă neapărat restituirea banilor. Însă, daca nu va poate oferi același produs, aveți dreptul să solicitați restituirea contravalorii.
Succes!