Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Un actionar intr-o societate poate vinde actiunile ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Un actionar intr-o societate poate vinde actiunile sale catre o persoana fizica?

Buna ziua,
Un actionar intr-o societate (minoritar),poate vinde actiunile sale catre o persoana fizica (ce nu este actionar la aceasta societate),sau la un actionar majoritar ? Cum este mai bine ?
Cum poate stabili un pret/actiune ? Exista vreo reglementare legala in acest sens ?

Va multumesc !
george-neagu, moderator
In principiu, poate vinde, dar trebuie sa va uitati in actul constitutiv al societatii, daca exista clauze in acest sens. Este posibil sa fie nevoie de acordul celorlalti actionari. Vedeti si legea societatilor nr.31/1990 cu privire la dispozi'ii privind dreptul de preemptiune.
Daca vorbim despre un SRL:
Părțile sociale pot fi transmise între asociați.
Dacă actul constitutiv nu prevede altfel, transmiterea către persoane din afara societății este permisă numai dacă a fost aprobată de asociați reprezentând cel puțin trei pătrimi din capitalul social.

pentru S,A. vedeti aceste discutii:
www.avocatnet.ro/forum/discu...