Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Actualizarea datelor la cererea bancilor
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Actualizarea datelor la cererea bancilor

Buna ziua!
Am o problema referitoare la actualizarea datelor membrilor fondatori ai unei asociatii, cu 21 de membri fondatori, infiintata in anul 1990. Dintre acesti membri, din cate inteleg, nu au si nu au avut vreo atributie speciala decat 3 dintre ei (care au atributii in conducerea asociatiei). Cu toate acestea, banca doreste actualizarea situatiei tuturor membrilor fondatori (si asta destul de des). Problema este ca mai bine de jumatate dintre acesti membri sunt imprastiati in diferite parti ale lumii (SUA, Canada, Africa etc.), fiind foarte dificil sa actualizam mereu datele acestor membri.
Exista vreo posibilitate legala de a evita aceasta actualizare a datelor, cum ar fi retragerea lor? Daca da, are vreo relevanta juridica faptul ca asociatia ar ramane, practic, fara membri fondatori?
Va multumesc!
~ Conținut șters la cerere ~
banca nu are dreptul sa ceara date despre fondatori, ci despre cine sunt membri ACUM. Lista actuala de membri. Ca unii fondatori au ramas membri in continuare - atunci da, va obliga legea sa le aveti datele la zi, copie de act de identitate.... daca nu le mai puteti obtine pentru ca de fapt nu mai aveti contact cu acei fondatori, va trebui sa ii eliminati din calitatea de membru si sa ramana doar fondatori....