Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Impozitul unui imobilul cu sediu profesional?
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Impozitul unui imobilul cu sediu profesional?

Se mareste impozitul unui imobilul daca am sediul profesional stabilit prin contract de comodat cu proprietarul imobilului ?
Mentionez ca punctul de lucru este la terti, iar in certificatul de inregistrare oferit de Colegiu scrie acest lucru.
E necesar sa mai fac vreun demers pentru a nu se mari impozitul din moment ce nu imi desfasor activitatea la sediul profesional?
Multumesc!
george-neagu, moderator
Buna ziua,
Pentru a ramane impozit pe cladire rezidentiala este necesar sa nu desfasurati activitate la sediu sau sa nu deduceti cheltuielile cu utilitatile. In acest sens, trebuie sa dea proprietarul o declaratie la DITL.
Multumesc pentru raspuns !
Exista vreo declaratie-tip care se depune?

Madalina Pascu a scris:

Buna ziua,
Pentru a ramane impozit pe cladire rezidentiala este necesar sa nu desfasurati activitate la sediu sau sa nu deduceti cheltuielile cu utilitatile. In acest sens, trebuie sa dea proprietarul o declaratie la DITL.

Da, gasiti la Ditl formularul tiparit