avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 437 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Impozitul unui imobilul cu sediu profesional?
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Impozitul unui imobilul cu sediu profesional?

Se mareste impozitul unui imobilul daca am sediul profesional stabilit prin contract de comodat cu proprietarul imobilului ?
Mentionez ca punctul de lucru este la terti, iar in certificatul de inregistrare oferit de Colegiu scrie acest lucru.
E necesar sa mai fac vreun demers pentru a nu se mari impozitul din moment ce nu imi desfasor activitatea la sediul profesional?
Multumesc!
Ultima modificare: Joi, 30 Septembrie 2021
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: Madalina Pascu , Avocat 20:43, 29 Septembrie 2021
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua,
Pentru a ramane impozit pe cladire rezidentiala este necesar sa nu desfasurati activitate la sediu sau sa nu deduceti cheltuielile cu utilitatile. In acest sens, trebuie sa dea proprietarul o declaratie la DITL.
Multumesc pentru raspuns !
Exista vreo declaratie-tip care se depune?

Madalina Pascu a scris:

Buna ziua,
Pentru a ramane impozit pe cladire rezidentiala este necesar sa nu desfasurati activitate la sediu sau sa nu deduceti cheltuielile cu utilitatile. In acest sens, trebuie sa dea proprietarul o declaratie la DITL.

Da, gasiti la Ditl formularul tiparit

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impozite și taxe locale elaorlea elaorlea Buna ziua, Am o intrebare, daca poate sa ma lamureasca cineva.....Tatal meu este proprietarul unei case in care eu am sediu si desfasor activitate, ( avem ... (vezi toată discuția)
Impozitul pe cladire pentru pers . fizice cu proprietati rezidentiale si sedii de firma elenabpopescu elenabpopescu Asi vrea sa stiu care va fi impozitului pe cladire (rezidentiala) daca la adresa respectiva are sediul si o societate comerciala . Cheltuielile cu utilitatile ... (vezi toată discuția)