Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua, Un pensionar cu pensie in cuantum de 800 ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua, Un pensionar cu pensie in cuantum de 800 lei ce ajutoare ...

Buna ziua,

Un pensionar cu pensie in cuantum de 800 lei ce ajutoare poate cere de la stat pentru timpul de iarna , am vazut ceva cu legea consumatorului vulnerabil și încă o lege dar unde trebuie sa întrebe și să facă cerere pentru a beneficia?

Mai știți și alte ajutoare?

Va mulțumesc!
Buna ziua,
Art. 7 din Legea 226/2021
(1) Ajutorul se acordă în funcție de venitul mediu net lunar pe membru de familie sau al persoanei singure, după caz, iar suma aferentă pentru compensarea procentuală se suportă din bugetul de stat, după cum urmează:
f)în proporție de 50%, în situația în care venitul net mediu lunar pe membru de familie sau al persoanei singure este cuprins între 680,1 lei și 920 lei;

Intrebati la primarie de aceste ajutoare...
[ link extern ]
Am făcut actele necesare.

Doar pe factura din decembrie se vede procentul de reducere sau ar trebui sa se vadă și pe factura emisa acum in noiembrie?
Mulțumesc
Am inteles ca reducerea* se aplica pe lunișe Noiembrie-Martie si factura pe luna Noiembrie vine in Decembrie.
Vedeti pe site-ul furnizorului daca sunt si alte informatii