Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Proces verbal de contraventie - comunicarea la ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Proces verbal de contraventie - comunicarea la domiciliu

Buna ziua! Am facut singur o contestatie in instanță asupra unui Proces verbal de contraventie (de care am aflat de la Directia taxe si impozite), dar judecatorul a considerat ca nu a fost depusa in termenul legal si am pierdut procesul. Pentru Apel, am discutat cu un avocat si mi-a depus o contestatie in care s-a cerut in mod expres repunerea in termen, dar judecatorul a respins cererea si am pierdut si la Apel. Cum este posibil ca judecatorii sa considere ca procedura de instiintare a PV-ului a fost facuta corect indiferent de orice aspect si sa sfideze faptul ca am depus la dosar un document de la Administratia de locatari prin care se observa clar ca in perioada in care s-a facut comunicarea la domiciliu eu am lipsit de la domiciliu in interes de serviciu,astfel fiind scos de la intretinere? Cumva trebuia sa funcționeze telepatia si nu a mers....? Va rog, mai exista vreo cale de atac? Mulțumesc anticipat pentru răspunsuri!
Nu există nici o altă cale de atac iviabila (,șansele sunt infime în căile de atac extraordinare )cererea de repunere în termen ar fi trebuit facuta de la inceput,din punctul meu de vedere în apel degeaba ati apelat la av era tarziu.
Tip solutie: Nefondat
Solutia pe scurt: Respinge cererea de repunere în termenul de formulare a plângerii contravenţionale ca inadmisibilă. Respinge apelul ca nefondat. Păstrează sent.civ.nr.......ca legală şi temeinică. Definitivă.

Va rog, ce-mi puteti spune despre faptul ca nu s-a luat in considerare documentul ca am lipsit de la domiciliu in acea perioada de comunicarea pv-ului? Nu era un motiv intemeiat? A fost depus la dosar de la bun inceput. Mulțumesc!

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Nu există nici o altă cale de atac iviabila (,șansele sunt infime în căile de atac extraordinare )cererea de repunere în termen ar fi trebuit facuta de la inceput,din punctul meu de vedere în apel degeaba ati apelat la av era tarziu.