Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Buna ziua. Am nevoie sa inscriu divortul pronuntat in ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Buna ziua. Am nevoie sa inscriu divortul pronuntat in SUA la ...

Buna ziua.
Am nevoie sa inscriu divortul pronuntat in SUA la tribunalul din Timisoara unde s-a efectuat casatoria.
Puteti sa imi dati detalii despre cum pot face inscrierea?
1. Aveti referinte pt un traducator legalizat (divortul in USA e lung cu tot felul de generalitati despre bunastarea copiilor etc, pagini si pagini). Am actul apostilat, imi trebuie doar traducere legalizata
2. Ce fac dupa ce am traducerea - unde o trimit, cum contactez tribunalul? Am nevoie de avocat - cum gasesc avocat? Nu am nici un act romanesc valabil (buletin si pasaport expirat).
3. Cat costa inscrierea si cat timp ia in mod normal? Am vazut tot felul de povesti pe net (6 luni, 2 ani, etc etc)
Intrebarile astea sunt poate simple pentru dumneavoastra dar nu pt mine :). Va multumesc!
Inregistrarea divortului din strainatate
[ link extern ]

[ link extern ] /
Va multumesc mult - foarte folositor! Voi contacta firmele ce le-ati trimis.
O sear buna,
Mihaela