avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 211 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Buna ziua. Am nevoie sa inscriu divortul pronuntat in ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Buna ziua. Am nevoie sa inscriu divortul pronuntat in SUA la ...

Buna ziua.
Am nevoie sa inscriu divortul pronuntat in SUA la tribunalul din Timisoara unde s-a efectuat casatoria.
Puteti sa imi dati detalii despre cum pot face inscrierea?
1. Aveti referinte pt un traducator legalizat (divortul in USA e lung cu tot felul de generalitati despre bunastarea copiilor etc, pagini si pagini). Am actul apostilat, imi trebuie doar traducere legalizata
2. Ce fac dupa ce am traducerea - unde o trimit, cum contactez tribunalul? Am nevoie de avocat - cum gasesc avocat? Nu am nici un act romanesc valabil (buletin si pasaport expirat).
3. Cat costa inscrierea si cat timp ia in mod normal? Am vazut tot felul de povesti pe net (6 luni, 2 ani, etc etc)
Intrebarile astea sunt poate simple pentru dumneavoastra dar nu pt mine :). Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Mihamc , utilizator 21:47, 4 Octombrie 2021
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Inregistrarea divortului din strainatate
[ link extern ]

[ link extern ] /
Va multumesc mult - foarte folositor! Voi contacta firmele ce le-ati trimis.
O sear buna,
Mihaela

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inscriere casatorie si divort in romania cristiancosmin cristiancosmin buna. am o problema si sper sa ma puteti ajuta. eu locuiesc din 2002 in spania. m-am casatorit in barcelona cu o spaniola in 2003 si m-am divortat in 2010 dar ... (vezi toată discuția)
Obtinere certificat international divort - caut avocat Patriciaw Patriciaw Va rog frumos daca ma poate ajuta cineva. M-am casatorit in Romania cu un cetatean italian, am divortat. Problema care e, vreau sa transcriu divortul in ... (vezi toată discuția)
Obtinerea cetateniei pentru fetita mea AndreeaIMA AndreeaIMA Ma numesc Andreea si am fost casatorita in tara, am venit impreuna in USA, dupa care am divortat aici. Anii au trecut si m-am recasatorit, am o fetita si as ... (vezi toată discuția)