Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... SALARIUL MINIM NET-BRUT LA PARTICULARI
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

SALARIUL MINIM NET-BRUT LA PARTICULARI

Ma intereseaza, in acest moment, la particulari care este salariul minim brut si la acest brut care este netul.
Multumesc
ctynn a scris:

salariu minim se recomanda sa fie 705 lei...

Acest salariu este valabil pentru sectorul bugetar , nu si pentru cel privat.
Salariul minim pentru sectorul privat este de 600 lei, in prezent.
Mi se pare discriminator sa existe diferente intre stat si privat , din moment ce proprietatea publica este egala cu cea privata.Poate o plangere la Consiliul Discriminarii sau o exceptie de neconstitutionalitatea ar reolva problema.
av.antoanelageaman a scris:

Mi se pare discriminator sa existe diferente intre stat si privat , din moment ce proprietatea publica este egala cu cea privata.Poate o plangere la Consiliul Discriminarii sau o exceptie de neconstitutionalitatea ar reolva problema.

Nu cred ca este vorba despre discriminare ... s-a mai incercat asa ceva si nu au avut castig de acuza .
Salariul minim in sistemului bugetar este stabilit prin acte normative ... iar cel in sectorul privat prin CCM ... :(
Ce treaba are legea nr.329/2009 cu salariul minim ? ... :-/ .. nu o sa ma convingeti postand articole din CCMN sau din Codul Muncii, care nu au nicio legatura cu topicul deschis ...

Sistemul de salarizare a personalului din autorităţile şi instituţiile publice finanţate integral sau în majoritate de la bugetul de stat, bugetul asigurărilor sociale de stat, bugetele locale şi bugetele fondurilor speciale se stabileşte prin lege, cu consultarea organizaţiilor sindicale reprezentative.

Sume referitoare la angajat
Salariul brut =600
CAS individual 10.5 % =63
ªomaj 0.5 % =3
Asigurări de sănătate 5.5 % =33
Deducere personală funcţie de bază =250
Impozit pe salariu =40
Salariul net =461