Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Pentru anularea unei autorizații de construire care ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Pentru anularea unei autorizații de construire care sunt părțile ...

Pentru anularea unei autorizații de construire care sunt părțile ce trebuie acționate în instanța de contencios administrativ și fiscal ? Primăria ? Primarul ? Persoana care a primit autorizația de construire ?
Din cate cunosc... emitentul se actioneaza in instanta. Adica UAT-Unitatea Administrativ Teritoriala, reprezentata de primar...
Dar eu zic sa contactati un avocat daca nu stiti nici macar pe cine sa actionati in instanta.
Tocmai că eu știu ! Primăria și primarul au calitate procesuală , numai că instanța a introdus și partea care a obținut autorizația de construire !!!

Ionut.ion a scris:

Din cate cunosc... emitentul se actioneaza in instanta. Adica UAT-Unitatea Administrativ Teritoriala, reprezentata de primar...
Dar eu zic sa contactati un avocat daca nu stiti nici macar pe cine sa actionati in instanta.

valentingheorghe, utilizator
Nici primăria, nici primarul nu au calitate procesuală. În condițiile Codului administrativ, calitatea procesuală pasivă sau activă o are UAT-ul, primarul doar o reprezintă în justiție. Întotdeauna, la introducerea unei cereri privind anularea actului administrativ - autorizație de construire se indică, ca pârâți, atât UAT-ul prin primar, cât și beneficiarul (beneficiarii) autorizației de construire, întrucât în caz de admitere a acțiunii, ea trebuie să fie opozabilă atât emitentului (UAT-Ul în cauză) cât și beneficiarului.