Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Aplicarea cotei reduse de 5% la vanzarea de locuinte.
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Aplicarea cotei reduse de 5% la vanzarea de locuinte.

Buna ziua! Va rog mult imi spuneti daca pentru aplicarea cotei reduse de 5% la vanzarea de locuinte este obligatorie declarație cumparatorului pe propria răspundere, autentificată de un notar, din care să rezulte că va utiliza aceste clădiri conform destinației prevăzute de lege, care se păstrează de vânzător pentru justificarea aplicării cotei reduse de TVA de 5%. Multumesc!
george-neagu, moderator
Nu, legislatia a fost modificata in acest sens, iar declartia notariala a fost eliminata.
Conform art. 291 alin. 3 pct. 3, cota de 5% se aplica la "livrarea de locuințe care au o suprafață utilă de maximum 120 m^2, exclusiv anexele gospodărești, a căror valoare, inclusiv a terenului pe care sunt construite, nu depășește suma de 450.000 lei, al cărei echivalent în lei se stabilește la cursul de schimb comunicat de Banca Națională a României, valabil la data de 1 ianuarie a fiecărui an, exclusiv taxa pe valoarea adăugată, achiziționate de persoane fizice. Suprafața utilă a locuinței este cea definită prin Legea locuinței nr. 114/1996, republicată, cu modificările și completările ulterioare. Anexele gospodărești sunt cele definite prin Legea nr. 50/1991 privind autorizarea executării lucrărilor de construcții, republicată, cu modificările și completările ulterioare. Cota redusă se aplică numai în cazul locuințelor care în momentul vânzării pot fi locuite ca atare.".
antonia.cristescu, utilizator