Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Reducerea de student pentru muzee, teatre și alte ...
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Reducerea de student pentru muzee, teatre și alte ...

Bună ziua!

Reducerea de student pentru muzee, teatre și alte evenimente culturale se poate acorda și studenților peste 26 de ani? Întreb deoarece în ceea ce am citit în legea educației naționale nr. 1/2011, limita de vârstă este menționată doar pentru reducerile la transport. Pentru evenimente culturale si muzee este trecut doar cuvântul "studenți".
art.205
..
(3) Studenții beneficiază de tarife reduse cu 75% pentru accesul la muzee, concerte, spectacole de teatru, operă, film, la alte manifestări culturale și sportive organizate de instituții publice, în limita bugetelor aprobate.

ăcând aplicarea principiului “ubi lex non distinguit, nec nos distinguere debemus” (unde legea nu distinge, nici noi nu putem distinge) este evident faptul ca , nu exista limita de varsta in aceasta situatie.