Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna ziua! Am fost in CCC cu primul copil pana in 5 ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna ziua! Am fost in CCC cu primul copil pana in 5 aug. 2021,din ...

Buna ziua! Am fost in CCC cu primul copil pana in 5 aug. 2021,din 5 aug pana in 6 sept cand a implinit fetita 2 ani am fost in concediu medical platit cu 75%.Momentan sunt in concediu prenatal cu al doilea copil si urmeaza sa nasc in 5 nov.Veniturile de pe aceste doua concedii fiind mult mai mii decat indemnizatia avuta la primul copil,as vrea sa stiu cum imi va afecta Ccc ptr bebe 2. Va multumesc!
Indemnizatiile de concediu medical intra in calculul indemnziatiei CCC. Insa , in situația în care persoana care a beneficiat de concediu și indemnizație pentru creșterea copilului naște unul sau mai mulți copii ori se află într-o nouă situație dintre cele prevăzute la art. 8 alin. (2) din OUG 111/2010 într-o perioadă de până la 12 luni de la finalizarea concediului pentru creșterea copilului anterior, dacă din calculul indemnizației rezultă un cuantum al indemnizației lunare pentru creșterea copilului mai mic decât cuantumul indemnizației primit anterior nașterii celui din urmă copil, se acordă indemnizația lunară pentru creșterea copilului primită pentru copilul anterior.
Cornel Vasile, Consilier juridic