avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 512 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Cine poate solicita desființarea/dizolvarea unui ...
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Cine poate solicita desființarea/dizolvarea unui ong/asociație?

Bună ziua !

Vreau să știu cine poate solicita desființarea/dizolvarea unui ong/asociație?
Am citit în lege că o poate face orice persoană interesată dar nu știu ce înseamnă „persoană interesată”.
Adică, eu fac parte dintr-o asociație și am să-i dau niște bani unui amic, el poate să ceară desființarea/dizolvarea asociației?


Mulțumesc !
Ultima modificare: Sâmbătă, 9 Octombrie 2021
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: radumititean , utilizator 21:55, 18 Octombrie 2021
~ Conținut șters la cerere ~
Mulțumesc frumos!
„persoană interesată” se refera la interesata in sensul de a avea un drept sau interes legat specific de acel ONG ca persoana juridica, nu cev alegat de un membru al acelei asociatii sau o persoana fizica membra in organele de condudere ale acelui ONG

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Excedent pozitiv ong cu activitate economica visinica visinica Se poate repartiza excedentul pozitiv din activitatea economica a unui ONG intre membrii fondatori proportional cu aportul fiecaruia si impozitat cu 16%? ... (vezi toată discuția)
Dizolvare ong cleontie cleontie Buna seara, Dorim sa dizolvam un ONG. Am inteles ca bunurile vor fi donate catre o asociatie de profil prin hotarare AGA. Ce se intampla insa cu ... (vezi toată discuția)
Renuntarea la statutul de membru al unei asociatii ionita anisoara ionita anisoara va rog sa-mi spuneti ce repercursiuni ar putea avea retragerea unui membru fondator din C.D. si demisia lui din Asociatie?Cum interpretati acestea?Dar ... (vezi toată discuția)