Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Cine poate solicita desființarea/dizolvarea unui ...
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Cine poate solicita desființarea/dizolvarea unui ong/asociație?

Bună ziua !

Vreau să știu cine poate solicita desființarea/dizolvarea unui ong/asociație?
Am citit în lege că o poate face orice persoană interesată dar nu știu ce înseamnă „persoană interesată”.
Adică, eu fac parte dintr-o asociație și am să-i dau niște bani unui amic, el poate să ceară desființarea/dizolvarea asociației?

Mulțumesc !
george-neagu, moderator
~ Conținut șters la cerere ~
Mulțumesc frumos!
„persoană interesată” se refera la interesata in sensul de a avea un drept sau interes legat specific de acel ONG ca persoana juridica, nu cev alegat de un membru al acelei asociatii sau o persoana fizica membra in organele de condudere ale acelui ONG