Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... URGENT DORESC UN RASPUNS! AM CUMPARAT O CUTIE DE ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

URGENT DORESC UN RASPUNS! AM CUMPARAT O CUTIE DE NUROFEN FORTE ...

Urgent doresc un raspuns!

Am cumparat o cutie de nurofen forte de la o farmacie, dar mam razgandit si doresc sa returnez cutia de nurofen forte din motive personale(razgandire) ce trebuie sa fac mai departe va rog frumos. O cutie de nurofen forte costa 24 lei, farmacia refuza returnarea medicamentului si refuza sa imi dea bani inapoi, ma pot adresa la opc sau la colegiul farmacistilor, eu pur si simplu doresc sa returnez cutia de nurofen forte 24 lei pentru ca mam razgandit, farmacia nu vrea sa imi dea contra valorea medicamentului. Va rog sfaturi
Manuela Rășină, administrator
Si cine va retine sa depuneti reclamatia?!?
Bafta!
Daca dvs cumparati o cutie de nurofen forte si nu mai doriti produsul ce faceti? pai nu il returnati daca nu i l mai folositi si va luati bani inapoi pe el? nu este logic? si Farmacie prin lege este obligata sa imi restituie bani nu?
Prima data ma gandesc daca chiar am nevoie de el si apoi il cumpar...
Și nu merg cu el la farmacie sa il returnez daca nu mai am nevoie, il pastrez pentru cand o sa am nevoie, nu expira asa repede...

Cat despre lege care sa oblige farmaciile sa primeasca un medicament "normal"... nu o cunosc.
Stiu ca este ceva pentru medicamente speciale ( morfina...) pe care esti obligat sa le returnezi daca nu mai este nevoie de ele si farmacia le primeste si distruge...

Bafta cu reclamatia la OPC, poate reveniti cu rezultatul....
Nurofenul forte expira in 10.12.2026 nu asta conteaza, eu pur si simplu mam razgandit si nu mai doresc produsul, nu pentru bani, ca am un salariu de 3800 lei net, doar ca nu mai doresc cutia de nurofen, asta e motiv, si doresc sa fac returul in farmacie, dar cei de acolo refuza intruna sa imi returneze produsul si sa imi ofere bani inapoi cei 24 de lei, am sa fac proces in Instanta de judecata si la Opc alta solutie nu am.
Păstrez cutia, are termen de valabilitate 3 ani. Farmaciile funcționează sub o legislație aparte: verificați site-ul ANMDM și al Colegiului Farmaciștilor.
Dacă cutia e sigilată, o cumpăr eu cu 24 lei. E rezonabil? Îmi trebuie și vă fac și un bine.

Andreea Vogue a scris:

Daca dvs cumparati o cutie de nurofen forte si nu mai doriti produsul ce faceti? pai nu il returnati daca nu i l mai folositi si va luati bani inapoi pe el? nu este logic? si Farmacie prin lege este obligata sa imi restituie bani nu?

adriandimitriu, utilizator