avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 830 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Sotul meu nu poate benefiia de scutirea impozitului pe ...
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Sotul meu nu poate benefiia de scutirea impozitului pe cladirea unde domiiliaza.

Buna ziua.As dori sa stiu de ce sotul meu nu poate benefiia de scutirea impozitului pe cladirea unde domiiliaza,are pensie dupa tatal lui,beneficiar al legii 118.MOTIVUL INVOAT DE PRIMARIE ESTE CA DOMICILIUL ESTE DOBANDIT PRIN CONTRAT DE INTRETINERE SI NU PRIN MOSTENIRE.Este legal?Asta in contextul in care copilul beneficiarului legii 118 are aceleasi drepturi?
Ultima modificare: Luni, 11 Octombrie 2021
george-neagu, moderator

Alte discuții în legătură

Urmasii d-l 118/1990 si lg 189/2000 sunt scutite de impozit selicutza selicutza Urmasii Decretului - Lege nr. 118/1990 si Legii nr. 189/2000 sunt scutiti de la plata imozitului pe cladiri si teren. Ma refer la sotii/sotiile beneficiarilor ... (vezi toată discuția)
Legea 189/2000 IsopeascuDaniel IsopeascuDaniel Buna ziua,as dori sa ma lamuriti in urmatoarea problema: tatal meu a fost beneficiar al legii 189/2000 pana anul trecut in noiembrie cand a incetat din ... (vezi toată discuția)
Lg 448/2006-facilitati fiscale ioanaciulei ioanaciulei Mai este scutita de impozit pe cladire si teren o familie ai carei membrii (sot si sotie) au handicap grav, sint in varsta ,nu se pot intretine singuri.si ... (vezi toată discuția)