avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 696 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Sunt obligată sa plătesc CAS și CAAS ca pensionara ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Sunt obligată sa plătesc CAS și CAAS ca pensionara definitivă?

Maria Rob sunt pensionara definitivă cu 629 lei in decizie primesc 800 insuficienți pentru a ma întreține. Desfășor o muncă part tyme de unde primesc bonusuri
Sunt PFA înregistrata altfel compania nu îmi oferă bonusul
Nu depășesc ce 12 salarii dar am un venit undeva la jumatate din salariul minim dar nu in fiecare luna
Întrebare
Când voi merge sa depun declarația aferentă pentru estimativa anului 2022 si plara impozitului pe 2021 de 10% sunt obligată sa plătesc CAS și CAAS adică Sănătate si Carte de muncă
Nu sunt plătitor de TVA nici nu fac deductibilitati din venit.
Plătesc impozit după toată suma câștigată într-un An de zile.
Ultima modificare: Marți, 12 Octombrie 2021
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: george-neagu , moderator 18:21, 12 Octombrie 2021
Daca nu depășiti din venitul net inregistrat pe pfa cele 12 salarii in acest an, in primavara cand veti depune declaratia unica pentru inchiderea anului 2021 nu va trebui sa completati si sa platiti contributie la sanatate pentru pfa.
Despre contributie la pensie pentru pfa nu se discuta deloc pentru ca sunteti deja pensionara.
Nu amestecati venitul din pfa cu cel din pensie.
Ultima modificare: Marți, 12 Octombrie 2021
george-neagu, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Taxe pentru pfa cu norma venit si pensionar maria295 maria295 Buna ziua - ce taxe (obligatorii si optionale ca procent) se platesc de catre un PFA cu Norma de venit de 26000lei in 2019 daca din 17 Mai 2019 este si ... (vezi toată discuția)
Taxe pfa daca ai si calitatea de salariat Zaicick2009 Zaicick2009 buna ziua, as vrea sa imi infiintez un pfa, dar sunt un pic bulversata in privinta taxelor obligatorii. am auzit mai multe variante cum ar fii: - daca ai ... (vezi toată discuția)
Pensionar inregistrat pfa - care sunt contributiile obligatorii? stelach stelach Buna ziua, un pensionar, care este inregistrat ca persoana fizica autorizata, ce obligatii fiscale are,are obligatia incheierii unui contract de asigurari de ... (vezi toată discuția)