avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 271 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Dupa pensionare am continuat si continuu si in prezent ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Dupa pensionare am continuat si continuu si in prezent sa functionez ...

Dupa pensionare am continuat si continuu si in prezent sa functionez oficial ca liber profesionist cu norma de vent. Am dreptul sa cer recalcularea pensiei? Am peste 80 de ani. Mulțumesc.
Ultima modificare: Miercuri, 13 Octombrie 2021
tuni, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:24, 14 Octombrie 2021
Drepturile de pensie pentru limită de vârstă se recalculează prin valorificarea stagiilor de cotizare realizate după pensionare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum pot sa depun adeverințe pentru recalcularea pensiei de limita ... Dumitru1949 Dumitru1949 Cum pot sa depun adeverințe pentru recalcularea pensiei de limita de vârstă (vezi toată discuția)
Recalculare pensie anca_mariette anca_mariette Am 55 ani, sunt pensionata medical de aproape 5 ani, cu gradul III - drept de munca 1/2 norma; am lucrat in acest interval la diverse firme , cu forme legale, ... (vezi toată discuția)
Recalcularea pensiei de invaliditate carmen bodeanu carmen bodeanu daca am lucrat 2 ani ,dupa iesirea la pensie cu grad III invaliditate,pot sa ma duc la Casa de Pensii in vederea recalcularii pensiei?acum sau la implinirea ... (vezi toată discuția)