Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Anul trecut in octombrie in timp ce eram internat in ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Anul trecut in octombrie in timp ce eram internat in spital pentru ...

Anul trecut in octombrie in timp ce eram internat in spital pentru covid m-am infectat in spital cu pseudomonas ruginosa.Infectia s-a localizat la nivelul ochiului,a nasului si urechii drepte.fiind internat pentru covid nu am primit consultatie orl in spital .La externare am mers la orl unde mi s-au prescris antibiotice.dar nu au avut efect asa ca am mers la un cabinet particular unde am gasit un medic deosebit care m-a curatat si apoi m-a internat si m-a operat .In luna iunie am fost reoperat.Am urmat apoi tratament cu antibiotice si acum dupa un an se pare ca am scapat ,dar am ramas cu sechele .nasul fara oase.tesut olfactiv si se pare ca o sa raman permanent fara miros.Eu nu am ce sa reprosez medicilor dar sistemul medical m-a facut sa sufer si m,-a mutilitat.E malpraxis?
bebev3, utilizator
Ar trebui văzute analizele medicale. Ele ar trebui sa indice faptul că la internare nu aveați acea bacterie, iar la externare era prezentă.
In situația aceasta operează prezumția că v-ați infectat in spital și ați putea cere daune morale pentru toate aceste suferințe și daune materiale pentru toate cheltuielile efectuate (consult, operații ORL, medicamente etc).
Multumesc.

Andreea Dana Fodor a scris:

Ar trebui văzute analizele medicale. Ele ar trebui sa indice faptul că la internare nu aveați acea bacterie, iar la externare era prezentă.
In situația aceasta operează prezumția că v-ați infectat in spital și ați putea cere daune morale pentru toate aceste suferințe și daune materiale pentru toate cheltuielile efectuate (consult, operații ORL, medicamente etc).

Cu placere