avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 446 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Anul trecut in octombrie in timp ce eram internat in ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Anul trecut in octombrie in timp ce eram internat in spital pentru ...

Anul trecut in octombrie in timp ce eram internat in spital pentru covid m-am infectat in spital cu pseudomonas ruginosa.Infectia s-a localizat la nivelul ochiului,a nasului si urechii drepte.fiind internat pentru covid nu am primit consultatie orl in spital .La externare am mers la orl unde mi s-au prescris antibiotice.dar nu au avut efect asa ca am mers la un cabinet particular unde am gasit un medic deosebit care m-a curatat si apoi m-a internat si m-a operat .In luna iunie am fost reoperat.Am urmat apoi tratament cu antibiotice si acum dupa un an se pare ca am scapat ,dar am ramas cu sechele .nasul fara oase.tesut olfactiv si se pare ca o sa raman permanent fara miros.Eu nu am ce sa reprosez medicilor dar sistemul medical m-a facut sa sufer si m,-a mutilitat.E malpraxis?
Ultima modificare: Joi, 14 Octombrie 2021
bebev3, utilizator
Cel mai recent răspuns: Andreea Dana Fodor , Avocat 10:25, 15 Octombrie 2021
Ar trebui văzute analizele medicale. Ele ar trebui sa indice faptul că la internare nu aveați acea bacterie, iar la externare era prezentă.
In situația aceasta operează prezumția că v-ați infectat in spital și ați putea cere daune morale pentru toate aceste suferințe și daune materiale pentru toate cheltuielile efectuate (consult, operații ORL, medicamente etc).
Multumesc.

Andreea Dana Fodor a scris:

Ar trebui văzute analizele medicale. Ele ar trebui sa indice faptul că la internare nu aveați acea bacterie, iar la externare era prezentă.
In situația aceasta operează prezumția că v-ați infectat in spital și ați putea cere daune morale pentru toate aceste suferințe și daune materiale pentru toate cheltuielile efectuate (consult, operații ORL, medicamente etc).

Cu placere

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plagă infectată. spitalul spune că sunt sănătos! misulino misulino In urma cu 3 saptamani am fost operat la un spital de stat din Bucuresti de granulom, dupa ce in octombrie 2017 fusesem operat in acelasi loc (zona inghinala) ... (vezi toată discuția)
Infectie intraspitaliceasca si suprainfectie in spital privat tom_bog tom_bog Buna ziua, As avea nevoie de cateva sfaturi in legatura cu o situatie petrecuta recent intr-un spital privat. Am internat copilul cu o viroza si dupa ... (vezi toată discuția)
Actiune in instanta malpraxis Davidbia Davidbia Buna ziua Friedmann Bianca ma numesc am o problema legata de o operatie de cezariana in urma cu 4 ani am nascut la un spital de stat in urma operatiei la 4 ... (vezi toată discuția)